Neděle 22. prosince 2024
Svátek slaví Šimon, zítra Vlasta
Zataženo, déšť 5°C

Anglický trávník v Čechách? Žádný problém!

Dobře udržovaný trávník se rozpíná do šířky, je hustý a elastický. Takže si na něm můžete poležet a nic se mu nestane.
23. září 2009 | 06:15

Když se řekne anglický trávník, představíte si hustou zelenou plochu u šlechtického sídla, na kterou se pomalu nesmí šlápnout. To je ale omyl!

Můžete ho mít ale i před svým domem a klidně ho využívat...

Nejčastějším omylem je považovat reprezentativní trávník za tu část zahrady, kam se nesmí chodit, kde si děti nemohou hrát, a která bude nejnáročnější na údržbu. Opak je pravdou. Skvělý trávník totiž nejen dobře vypadá, ale snese i běžné zacházení... Proto neváhejte, využijte pěkného slunečného počasí a zelený koberec založte právě teď.

Osivo: Jiné do parku, jiné na zahradu
Pokud vhodně zvolíte travní semeno, bude váš zelený koberec výrazně odolnější vůči zátěži, než trávníky oseté běžně dostupnými a levnějšími odrůdami pro hřiště a parky. Travní osiva pro takové trávníky jsou speciálně namíchaná a proto je pak trávník mnohem celistvější a houževnatější.

Jak na to?
ZÁSADA PRVNÍ – nejdůležitější je výběr správného osiva. Je lépe si připlatit za kvalitu travního osiva – vydrží víc než levné odrůdy pro hřiště a parky. Netvoří se v něm drny a nevyšlapete v něm stezky. Kvalitní tráva roste spíše do šířky a je mnohem hustší a pružnější. Navíc nemusíte tak často sekat a i odpadu ze sekání je až o dvě třetiny méně. Pokud trávník zakládáte a není moc srážek jako letos, musíte ho v prvních třech týdnech pravidelně zavlažovat.
ZÁSADA DRUHÁ – trávník na jaře a na podzim provzdušněte. O ozdravnou kúru se postará vertikutátor. „Jde o stroj podobný sekačce, který vyhrabává staré odumřelé zbytky trávy a mech, rozrušuje zplstnatělé plochy, provzdušňuje půdu a tím vším podporuje odnožování rostlin,“ říká Petr Hlaváč, manažer prodejny Mountfield v Mělníku.
ZÁSADA TŘETÍ – vyberte si vhodnou sekačku. Měla by mít dostatečně výkonný motor a ostré nože – jen tak usekne trávu čistě. „Pokud se konečky travního strniště třepí, trvá déle než se trávník znovu vzpamatuje a zazelená,“ dodává Petr Hlaváč.
ZÁSADA ČTVRTÁ –zavlažujte. Pokud málo prší, je nutné po založení trávníku nebo dosetí holých míst plochu dostatečně kropit, aby svrchní vrstva půdy nevysychala.

Nákupní seznam (příklad na plochu 100 m2)

Materiál Cena
2 – 3 kg kvalitního osiva na okrasný trávník 1400 Kč
2 – 3 kg hnojiva pro zakládání trávníku 500 Kč
1000 l (1 m3) trávníkové zeminy 1000 Kč
Celkem: 2900 Kč

Vysetí a péče o trávník krok za krokem

Teď je ideální doba pro založení nového trávníku. Vrstva základní zeminy by měla být minimálně 15 cm vysoká.


Aby se novému trávníku dařilo, musí se půda jednou až dvakrát hloubkově přerýpat a vyčistit od kamenů a plevele


Hlinité půdy provzdušněte 2 m3 písku na 100 m2. Do lehkých písčitých půd zapravte 8–10 l kompostu na každý m2.


Půda by měla být upravena přidáním 10 litrů travní zeminy na m2. Pak by po nakypření měla 2 týdny odpočívat.


Plochu musíte urovnat a uhladit. Pomůže zahradní válec. U malých ploch můžete použít také pěchovací prkna.


Je-li hodnota pH půdy nižší než 5,5, měli byste přidat vápenné trávníkové hnojivo (cca 5 kg/100 m2). Poté ji dobře zalijte.


K osívání (cca 25–50 g/m2) si vyberte den, kdy je bezvětří. Práci vám usnadní sypač, kterým docílíte rovnoměrného osetí.


Poté půdu dobře pokropte jemně rozstřikovaným proudem vody. Snažte se přitom nenadělat kaluže a potůčky.


Po 7–14 dnech začnou rašit první stébla. Při suchém počasí je nutno trávník pravidelně zalévat ráno i večer.


S prvním sekáním můžete začít při 6–8 cm výšce stébel, jež zkrátíte na 3–4 cm. Sekejte zpočátku každý týden.


Užitkový trávník si může uchovat výšku 2–4 cm. Ve stinných polohách by měl být vysoký minimálně 6 cm.

Tip Blesku: Chcete-li dosáhnout rovnoměrného osetí, smíchejte osivo v poměru 1:1 s pískem nebo kvalitní zeminou. Rozdělte osivo na půlky. Jednou osejte plochu příčně a druhou podélně nejlépe pomocí sypače.

Budete potřebovat:
Rýč, zahradní hrábě, zahradní válec nebo prkno, sypač, hadice s rozstřikovací hlavicí, ruční nebo motorový vertikutátor, sekačku, nůžky na okraje trávníku.

Autor: Iva Dvořáková