Zazimujte balkonovky, je nejvyšší čas! | Pro ženy | Blesk.cz

Zazimujte balkonovky, je nejvyšší čas!

29. října 2009 | 08:46

Chladné noci jsou tady a první mrazíky na sebe nenechají dlouho čekat. Květiny, které celé léto zdobily vaše okna, balkony, terasy nebo zídky, postupně odnášíte domů, ale co s nimi dál? Poradíme vám!

Rostliny v nádobách, včetně oblíbených begonii, pelargonií, fuchsií a dalších, by v našich klimatických podmínkách v zimě zmrzly. Oblíbené obaly z netkané textilie se používají hlavně na keře a citlivé trvalky, pro balkonovky nemají význam. Proto jim musíte podle nároků jednotlivých druhů najít vhodné místo, kde ve zdraví přečkají do jara.

Pro přezimování muškátů vybírejte co nejsvětlejší místo.
Pro přezimování muškátů vybírejte co nejsvětlejší místo.
Autor: Ludmila Dušková

Postarejte se o pelargonie
Určitě jste je už přestali přihnojovat a mírně omezili zálivku. Jakmile se venkovní teploty dostanou k 5 °C, přestěhujte je domů. V této době můžete také odebrat vrcholové řízky.
Pro přezimování jsou nejvhodnější světlé, vzdušné a přiměřeně vlhké prostory. Důležité? Teplota musí být stálá, bez velkých výkyvů mezi dnem a nocí. Přezimujte jen zdravé pelargonie, které zakraťte minimálně o dvě třetiny délky. Během zimy výrazně omezte zálivku: při teplotě 5 °C stačí rostlinu zalít asi jednou za měsíc. Důležité je také odstraňování zaschlých listů a kypření půdy.

Myslete i na surfinie a begonie
V posledních letech se surfinie pěstují stále více a zatlačují do pozadí petunie. Na rozdíl od nich totiž surfinie poměrně dobře přezimují. Podmínkou je ale zakrácení rostlin o polovinu a umístění ve světlé chodbě, zimní zahradě nebo na verandě. Výhony znovu zakraťte v únoru, kdy rostliny začnou nasazovat nové. Od března je pak postupně otužujte a přihnojujte.
A begonie? Dobře přezimují v rašelině nebo hoblinách. Zkontrolujte však hlízy, musí být zdravé, pevné, bez známek hniloby. Většina begonií při správném přezimování vydrží i řadu let! Begonie přestěhujte domů po přemrznutí listů. Hlízy očistěte od zbytků zeminy, odstraňte stonky a poklaďte je vedle sebe do rašeliny v nízké bedýnce, aby se navzájem nedotýkaly. Bedýnky uložte do sklepa a jednou za měsíc hlízy roste.

Stejně tak i muškáty.
Stejně tak i muškáty.
Autor: Ludmila Dušková

ZIMNÍ SPÁNEK

Druh rostliny

Místo přezimování

Doporučená teplota

Pelargonie

Chladné a světlé místo

3 až 15 °C

Begonie

Sklep

3 až 8 ºC

Surfinie

Zimní zahrada, veranda, zasklený balkon

8 až 15 °C

Durmany

V polostínu: schodiště, chodby

8 až 12 °C

Fuchsie

Světlé chodby, verandy

4 až 13 °C

Autor: Ludmila Dušková
Diskuse ke článku
.