Rostliny spolu dokážou složitě komunikovat, tvrdí vědci | Pro ženy | Blesk.cz

Rostliny spolu dokážou složitě komunikovat, tvrdí vědci

24. června 2012 | 19:34

Že rostliny reagují na přítomnost pěstitele i jeho hlas, se ví už více než dvě desítky let. Pro vědce také není novinkou, že se rostliny dokážou dorozumívat mezi sebou.

Nové objevy ale navíc odhalují, že tato komunikace je poměrně složitá a zahrnuje celou řadu informací. Pomocí chemických signálů se dokážou zelené organismy varovat před útokem predátorů, špatným počasím či upozornit na přítomnost opylovačů.

Rostliny dokážou varovat ostatní také před tím, když se v blízkosti vyskytnou býložravci. Jakmile je jedna rostlina pozřena, začne produkovat chemické látky, které se rychle šíří vzduchem a varují ostatní. Ty mohou začít tvořit v sobě sloučeniny způsobující horší chuť nebo dokonce klopit listy a stát se tak hůře dostupnou obětí.

„Rostliny nejenže odpovídají na spolehlivé podněty ve svém životním prostředí, ale také samy dokážou produkovat podněty, kterými komunikují s ostatními rostlinami a také ostatními organismy,“ tvrdí doktor Richard Karban z University of California, jenž na výzkumu rostlinné komunikace spolupracoval s expertem Kaorim Šiodžirim z Kjótské univerzity.

Studii o sofistikované komunikaci v rostlinné říši otiskl prestižní vědecký časopis Ecology Letters.

Autor: Famous, brum
Klíčová slova: rostliny, květiny
Diskuse ke článku
.