1. Plánování je prvním krokem k tomu, abyste si určila svoje priority. Než začnete zmateně pobíhat po bytě, uklidněte se tabulkou kvalitní čokolády, nalijte si dvojku vína, vezměte si na pomoc tužku a papír a ke každé místnosti si napište, co všechno chcete udělat (např. vyprat záclony, umýt sváteční sklo a porcelán, utřít prach z těžko dostupných míst apod.).
2. Seznamy vám pomohou určit, co je podstatné a čím ztrácíte čas. Vytvořte si každý den nebo týden žebříček věcí, které musíte udělat, od toho nejdůležitějšího po nejméně důležité. Udělejte si časový rozvrh, kdy a co dáte do pořádku. Někdo dává přednost velkému jednorázovému úklidu během jednoho dne či víkendu, další zase uklízení na pokračování. Nejlepší je si úkoly rozepsat den po dni.
3. Zapojte do úklidu všechny členy rodiny. Každému napište, co bude mít za úkol, a seznam vyvěste třeba na lednici. Zadejte úkoly jednoznačně a bez možnosti odmlouvání. Při rozdělování práce ale nezapomeňte na fyzické možnosti jednotlivých členů rodiny, především menších dětí, a časové možnosti dospělých.
5. Než se pustíte do mytí oken, zvažte, jestli vám případná angína stojí za to. Stát na parapetu, máčet si ruce ve vodě a leštit okna, když venku mrzne, až praští, je peklo. Někdy je lepší jen vyprat závěsy a záclony, zvlášť když za okny zuří vánice. Když už se do mytí oken přece jen chcete pustit, pusťte se do toho v den, kdy vylete sluníčko. Práce vám půjde od ruky dvakrát rychleji.