Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Tip na víkend: Festival skla nabídne šperky, módu i soutěže

20. září 2011 | 11:38

Příznivci módy, šperků a umění se sejdou na dvoudenní akci GLASS ART FESTIVAL 2011. Festival se bude konat 24. – 25. září v Praze. Na nádvoří Kinských bude k vidění a k zakoupení nespočet šperků pocházejících z řady tuzemských uměleckých dílen. Festival bude probíhat zároveň s uznávanou společenskou akcí Prague Fashion Weekend.

Ke zhlédnutí i k zakoupení bude na místě bezpočet náhrdelníků, broží, náramků a dalších ozdob od tuzemských uměleckých dílen. Organizátoři Glass art festivalu pro návštěvníky chystají také hudební vystoupení, workshopy, pokus o rekord v navlékání korálků nebo módní přehlídku. Zájemci si mohou vyzkoušet jednotlivé techniky a na místě si vyrobit originální šperky. Vstup je samozřejmě zdarma.

Ráj pro ženy i děti

„První ročník GLASS ART FESTIVAL se pokusí připomenout a obnovit historickou tradici výroby šperků, která je České republice tak blízká. Návštěvníci budou moci nahlédnout do postupu jejich tvorby, promluvit si se samotnými výrobci a vybrané produkty i zakoupit. K vidění bude několik výstavně – prodejných stánků od řady výrobců skla a bižuterie z celé republiky," říká Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism, která dvoudenní akci pořádá.

Čeští tvůrci budou moci své letité zkušenosti předvést v rámci Prague Fashion Weekendu přímo na přehlídkovém molu v prestižní pražské ulici módy – Pařížské. Bohatý doprovodný program bude k vidění také na sousedním Staroměstském náměstí. Navíc se zruční malí i velcí návštěvníci v neděli dopoledne mohou zapojit do pokusu o rekord v největším počtu lidí navlékajících korálky.


Pod dohledem návrhářky

V rámci festivalu se v červenci uskutečnil speciální workshop „Transformations of beads", do kterého se mohli zapojit mladí lidé, kteří rádi tvoří, jsou kreativní, manuálně zruční a mají odvahu ukázat co v nich je.

Každý účastník během týdenního workshopu vytvořil svůj originální kousek, například speciální pásek zdobený květinami z korálků. Na vše dohlížela módní návrhářka Jana Berg, která účastníky vedla a předávala jim cenné rady a doporučení.

„Všichni tvůrci workshopu dali do výroby mnoho elánu a fantazie. Bylo úžasné sledovat, jak své myšlenky předávají do svých jedinečných výtvorů. Navíc měli dobrou motivaci, protože nejlepší projekty budou prezentovány na exkluzivním francouzském veletrhu BIJORHCA v Paříži“, uvedla Jana Berg, která je zároveň garantem celého projektu GLASS ART FESTIVAL.

Šaty ze skla

Během festivalu bude nainstalována expozice projektu "14 klenotů v srdci Evropy". Čtrnáct vybraných středních škol a odborných učilišť se zaměřením na oděvnictví a jemu příbuzné obory vytvořili originální modely šatů, které charakterizují jednotlivé kraje České republiky a slouží k propagaci země doma i v zahraničí. Návštěvníci GLASS ART FESTIVALU budou mít jedinečnou příležitost hlasovat pro nejlepší model, který bude vyhlášen na konci festivalu.

České sklo, korálky a perle (skleněné perly) jsou podle organizátorů velmi kvalitní a na světovém trhu mají jedinečnou pozici, kterou jim ovšem v posledních letech podrývají méně kvalitní a levnější výrobky z východu. "Většina bižuterie a korálků, které se u nás vyrobí, jdou na export. Nechci říci, že zlaté časy české bižuterie jsou u konce, ale situace je velmi složitá. Spousta našich výrobců dříve vyráběla i pro velké světové značky, ti ale dnes šetří a nechávají ty věci dělat v Koreji nebo Číně. Kvalita je sice stále žádaná, ale cenově konkurovat je obtížné," dodává Zuzana Slámová, která je odborným poradcem festivalu.

Vstupné je zdarma. Více informací naleznete na www.glassartfestival.cz