Průzkum veřejného mínění VZP ČR ukázal, že alespoň jednou již darovalo krev 30 % české populace. Opakovanými dárci krve je však pouze osm lidí ze sta. Jako největší překážku dalšího rozvoje dobrovolného dárcovství vidí Češi chybějící osvětu. Úroveň jejich znalostí přitom není vůbec špatná – více než polovina lidí ví, jak často mohou darovat krev i kde se nachází jejich nejbližší transfuzní stanice.
„Většina obyvatelstva dobrovolné dárcovství krve vnímá jako dobrý skutek, pomoc druhým, či dokonce záchranu života,“ říká Dušan Turek z oddělení marketingové komunikace VZP. Až 7 z 10 dotázaných však přiznalo, že v darování krve jim brání různé formy strachu. Nejvíce se bojí bolesti. Častým jevem je také strach z jehel, injekcí či zdravotních následků odběru krve. Tento stav nemění ani skutečnost, že dvě třetiny dotázaných mají aktivní dárce krve v okruhu svých přátel.
Strach často vzniká z nevědomosti či z neznalosti. Přes 80 % lidí proto věří, že větší popularizaci dárcovství by pomohla hlavně osvěta a lepší dostupnost informací. Lidem chybí zejména povědomí o tom, jak darovaná krev může pomoci. I to je jeden z důvodů, proč se VZP ČR dlouhodobě věnuje osvětě v dárcovství krve a navíc „odměňuje“ dobrovolné dárce krve. „Dárci krve u nás mohou získat příspěvky až do výše 1 500 Kč na vitamínové preparáty, doplňky stravy či rehabilitační aktivity. Bezpříspěvkovým dárcům poskytujeme navíc 35 dní cestovního zdravotního pojištění zdarma, nebo zvýhodněnou sazbu ročního pojištění všech léčebných výloh při opakovaných výjezdech do zahraničí,“ dodává Turek.
Od půlky června, symbolicky k datu Světového dne dárcovství krve, se navíc Všeobecná zdravotní pojišťovna stala generálním partnerem projektu Daruj krev s Českým rozhlasem, který má zvýšit povědomí o významu dobrovolného dárcovství krve, vyvrátit mýty, které jsou s dárcovstvím spojeny, a v neposlední řadě omladit dárcovskou základnu.
Více na darujkrev.rozhlas.cz