Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Užijte si masopust: Vyrazte za zábavou a dobrým jídlem!

Carnevale Praha zahájí masopust průvodem masek.
2. února 2023 | 14:30

Kam vyrazit s dětmi (případně i bez nich) na víkendový výlet? Využijte toho, že únor je obdobím masopustního veselí, a vyberte si už teď, kam se vydáte za zábavou a dobrým jídlem. Inspirujte se našimi tipy na fašankové průvody po celé republice.

Ať už se na masopust vypravíte kamkoli, užijete si zabijačkové speciality, masopustní koblihy, vdolky, koláče, slivovici, svařák a mnoho dalších masopustních dobrot. A k tomu bohatý program. Na co se kde můžete těšit?

Jižní Čechy: Průvod Milevské maškary je v ČR největší

Kdy a kde: 18. 2. 2023 od 9 do 16:30 hodin, hlavní program bude na milevském náměstí, průvod vyráží do ulic ve 14 hodin od domu kultury.

Program: V největším českém masopustním průvodu, který je zapsaný v české knize rekordů a také seznamu nehmotného dědictví, spatříte tradičně kolem tisícovky masek a také různé alegorické vozy. Letošní už 161. ročník má recesistický název Bakus for President. Přijeďte se podívat, jak to s touhle obtloustlou postavičkou, která symbolizuje opak půstu, během závěrečného ceremoniálu dopadne. A užijte si i další program na pódiu, kde se budou střídat kapely (těšte se i na bubenickou show) a divadlo.

Náš tip: V Milevsku navštivte také unikátní Muzeum milevských maškar. Spatříte tu tradiční maškarní průvod včetně Dlouhána, u kterého můžete tipovat výšku.

Vstupné: V předprodeji 60 Kč, na místě 80 Kč, děti od 12 let 60 Kč, děti do 12 let zdarma.  

Praha: Karlínský masopust zakončí fireshow

Kdy a kde: 18. 2. 2023, od 13 do 19 hodin. Masopustní průvod vyráží ve 13 hod. z Kaizlových sadů, od dvou bude program na Karlínském náměstí.

Program: Poslechnete si kapelu Děda Mládek Illegal Band, Pohřební kapelu a Uraggan Andrew, nakonec si užijete velkolepou fireshow Backout Paradox.
Pro děti je připraven karneval, divadlo, projížďka na koňském povoze, výtvarná soutěž a další aktivity.

Vstupné je zdarma.

Střední Čechy: Lobkovice s dobovým kolotočem a koníky


Kdy a kde: 18. února 2023 od 10 do 18 hodin u zámku v Lobkovicích. Průvod masek vyráží ve 12:30 z návsi k zámku.

Program: Ochutnáte dobroty z polní kuchyně, užijete si hudební, ale také šermířské vystoupení v podání skupiny Armatus. Na své si ale přijdou hlavně děti. Pro ty bude připraven dobový kolotoč na ruční pohon, koně a soutěže.

Vstupné je zdarma.

Severní Čechy: V Litoměřicích vás naučí, jak si vyrobit jitrnici

Kdy a kde: 18. února 2023 od 13 do 18 hodin na Mírovém náměstí. Masopustní průvod okolo rynku vyráží v 15 hodin.

Program: Ovar s křenem a další masopustní dobroty se budou po celý den vařit v pravé vojenské kuchyni, náměstím budou znít staročeské písničky a masky do průvodu si vyrobíte přímo na místě. Zúčastnit se můžete i workshopu Vyrob si svou jitrnici a nebo si poslechnout, jak správně naporcovat vepříka. Děti se mohou těšit na pohádky, např. Sváťovo dividlo zahraje Tři malá prasátka.

Vstupné je zdarma.

Východní Čechy: Masopust na Veselém Kopci u Hlinska je v Unesco

Kdy a kde: 4. 2. 2023 v muzeu v přírodě na Veselém kopci od 10 do 15:30.

Program: Ve skanzenu spatříte tradiční obyčej z Hlinecka, který je na seznamu Unesco. Na programu bude ceremoniál udělení povolení k obchůzce a následovat bude průvod všech tradičních masek, jako je laufr, žena, slaměný, turci, ras s kobylou a další. Po průvodu bude následkovat závěrečný obřad a symbolická porážka kobyly. Užijete si samozřejmě tradiční tance masek a připravte se i na různé masopustní žertíky.

Vstupné: Dospělí 170 Kč, studenti (15-26 let) a senioři 150 Kč, žáci (6-15 let) 90 Kč

Západní Čechy: Bláznovy dny na statku v Plzni-Bolevci

Kdy a kde: 19. 2. 2023 od 10 do 16 hodin, Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci a Boleveská náves. V 10 hodin proběhne na statku slavnostní povolení masopustu a poté na náves vyrazí průvod maškar. Pohřbení Bakuse bude v 16 hodin opět na statku.

Program: Bujarý masopust má zde svou tradici, bolevecká kronika o něm mluví jako o tzv. bláznových dnech. Průvod bude chodit po Bolevecké návsi a zažijete tak atmosféru pravého vesnického masopustu tak, jak ho slavili naši předci. Užijete si spoustu folklorní hudby a další pestrý program pro děti i dospělé.

Vstupné je zdarma.

Morava: V Olomouci vystoupí i žongléři

Kdy a kde: 4. 2 . 2023 od 9 do 15 hodin na Horním náměstí

Program: Kromě masopustního průvodu, vystoupení folklorních souborů a flašinetáře nebo ukázek masopustních zvyků se můžete těšit i na žonglérskou a ohnivou show, kterou předvede Cirkus LeVitare. Děti si pohladí telátko a další zvířátka z farmy, které tu pro ně budou. A nadchne je určitě i vyzdobený kočár s koňmi, kterým se můžou povozit.

Vstupné je zdarma.

Další tipy na masopustní akce najdete zde:


 

Autor: hrk, Jakub Švec, taj, inf
Video se připravuje ...