Nikdy u sporáku!
Chladnička by rozhodně neměla stát vedle vařiče nebo sporáku. I myčka nebo pračka se během svého provozu dokážou pořádně rozehřát. A to je pro chladničku spouštěcí signál, že musí chladit víc.
Jak se tomu vyhnout? Raději ji od jakéhokoliv topícího spotřebiče oddělte kuchyňskou skříňkou. Stejně nešťastné je i umístění u okna na přímém slunečním světle nebo v blízkosti radiátorů. Samostatnou kapitolou je pak podlahové vytápění. Když ho máte v kuchyni, měla byste zvážit izolování lednice od podlahy.
Zavírejte dveře
Ani správně umístěná lednička není imunní proti zbytečnému spouštění kompresoru. Chladničky nebo mrazničky nesmí být otevřené příliš dlouho. Teplý vzduch se dostává dovnitř a zbytečně se zapíná kompresor, který zvyšuje spotřebu.
Výhodou tedy je, když máte moderní chladničku vybavenou světelným i zvukovým alarmem, který se spustí v případě polootevřených dveří. Pokud ne, tak zavřené dveře po rodině raději pravidelně kontrolujte. Na špatné dovírání dvířek můžou mít vliv i nečistoty usazené na těsnění dveří. Proto ho často utírejte, a když nedoléhá, nechte si ho vyměnit.
Horké jídlo nechte vychladnout
Další pecku dáte spotřebě, když si do lednice dáte třeba ještě horké uvařené těstoviny. Proč? V chladničkách se teplé jídlo zapaří, a tak přispívá k vytváření ledu. Za zmínku stojí i fakt, že tak ztratí chuť. Horké pokrmy nechte zchladnout na pokojovou teplotu a teprve pak ho uložte do ledničky.
Když ho chcete zmrazit, mělo by se alespoň hodinu vychladit v lednici a až potom dát do mrazničky. Ideální teplota v chladničce by měla být 4 až 5 °C v mrazničce od -18 do -20 °C.