Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Levný úklid bez chemie! Vyzkoušejte triky našich babiček

10. května 2013 | 07:00

Do úklidu se nemusíte pouštět jen s předraženými leštěnkami a zázračnými saponáty. Stejnou službu vám udělá třeba čaj, cibule, ocet či sůl. Inspirujte se zkušenostmi našich babiček a ušetříte pěkných pár stovek!

Na nábytek a podlahu

* Otisků prstů na lakovaném dřevěném nábytku, podlaze a laminátu se zbavíte, když je potřete studeným černým čajem.

* Prach z obývací stěny a polic odstraníte směsí běžného rostlinného oleje s pár kapkami vonné olejové esence. Vytvořenou směs nalijte do rozprašovače a nastříkejte na suchou utěrku, s jejíž pomocí pak nábytek nejenom zbavíte prachu, ale také krásně vyleštíte. Dosáhnete stejného účinku jako leštěnkou.

Abyste se zbavili mikrobů, není třeba drhnout podlahy do vyčerpání sil, ale zato často
* Na ošetření staršího nábytku použijte směs 1 kávové lžičky olivového/lněného/ oleje, půl šálku octa a půl šálku červeného vína. Nábytek směsí dobře potřete, nechte 5 minut zaschnout a potom suchým hadříkem přeleštěte.

* Kožené předměty vyčistíte nejprve octovou vodou, pak potřete lněným olejem a po vsáknutí vyleštíte suchým hadříkem.

Vraťte kobercům barvu

* K osvěžení barvy starších koberců použijte hadřík či kartáček namočený v octové vodě, kterým koberec po předchozím vyluxování vyčistěte.

* Starý zašlý koberec oživíte tak, že ho rovnoměrně posypete solí a necháte sůl den nebo dva zašlapat. Poté ji z koberce vyluxujete.

Na Velký pátek na úklid zapomeňte, nechte si ho na sobotu.
Okna beze šmouh

* Zašpiněná okna můžete opláchnout přírodním mýdlem, rozmíchaným v horké vodě, kam můžete pro lepší odmaštění přidat také citronovou šťávu. Nakonec použijte ocet zředěný vodou.

* Na mytí můžete použít i roztok, který připravíte rozpuštěním balíčku vanilkového pudinku v pěti litrech vlažné vody. Po umytí oken roztokem je nechte uschnout a pak už vám leštění půjde skoro samo, stačí je jen přetřít suchým hadříke.

* Studený černý čaj je výborný na zaschlé kapky deště na okenní tabuli. Potřete zaschlé skvrny čajem a doleštěte sklo hadříkem nebo novinovým papírem.

Záchod je třeba udržovat v čistotě.
* Na hodně zaschlé mušince použijte cibuli. Překrojte ji napůl a několikrát s ní přejeďte znečištěné místo. Menší mušince ze skel odstraníte starými punčocháči.

* Okna se nebudou potit, když je potřete po vnitřní straně roztokem z jednoho dílu glycerinu a 10 dílů lihu. Nakonec je přeleštěte flanelem.

Pro zářivou koupelnu

*  Skvrny od vodního kamene i zaschlé mýdlo z vany a umyvadel odstraníte šťávou z citronu. Můžete použít už hotovou koupenou citronovou šťávu nebo rozkrojit citron napůl a pustit se rychle do čištění vany.

* Skvrny od rzi ve vaně nebo v umyvadle vyčistíte octovou vodou.

* Nepěkného bílého povlaku od zubní pasty ve skleněném držáku na kartáčky se zbavíte solí. Do nádobky nasypte lžičku soli a zalijte horkou vodou, pak míchejte, dokud se sůl nerozpustí. Nechte 15 minut působit, důkladně držák vymyjte a nakonec ho vyleštěte hadříkem.

*  Na žluté skvrny ve vaně a umyvadle pomůže kaše ze soli a octa. Tou skvrny potřete a nechte ji patnáct minut působit. Pak postižené místo důkladně vydrhněte a umyjte.

Prací hospodyně si můžete přijít na pěkné peníze
Pro čistou a voňavou kuchyni

* Odpad dřezu vyčistíte, když do něj nasypete tři sáčky prášku do pečiva a pak zalijete horkou vodou s octem.

* Charakteristický nepříjemný pach z myčky na nádobí můžeme odstranit i vložením vymačkaného citronu (nejlépe do prostoru na příbory).

* Mastnotu z mikrovlnné trouby hravě odstraníte, když na otočný talíř položíte řezem nahoru půlku citronu a necháte 20 vteřin zahřívat. Pak troubu vytřete suchým hadříkem.

* Sůl je skvělý prostředek na drhnutí nádobí a kuchyňských potřeb. Zrnka soli účinkují jako mírné abrazivum a působí i dezinfekčně.

* Na kruhy po horkých hrncích pomůže cibulová šťáva z odšťavňovače. Na kruhy naneste šťávu a nechte ji 12 hodin působit. Skvrny zmizí.

* Rychlovarnou konvici zbavíte vodního kamene, když v ní přes noc necháte působit ocet, kterým zakryjete celou spirálu. Potom konvici vypláchněte horkou vodou a nechte převařit čistou vodu.

Se špinavým porcelánem si poradí ocet.
* Když se připálí hrnec tak, že nejde umýt, nalijte do něj vodu, přisypte sodu na praní a nechte den odstát.

* Skvrny na nerezovém nádobí odstraníte citronovou šťávou nebo octem, pak nádoby vyleštěte suchým flanelem.

* Skvrny od zeleniny a ovoce na plastovém prkénku odstraníte, když ho potřete olejem a pokapete citronovou šťávou. Chvíli necháte působit a opláchnete.

* Šálky znečištěné od čajových či kávových usazenin snadno vyčistíte kašičkou, kterou si připravíte z cigaretového popela a vody.

* Zahnědlou konvici nebo termosku od čaje vyčistíte pomocí 1–2 kypřicích prášků do pečiva rozpuštěných v horké vodě. Nechte působit alespoň 30 minut, potom důkladně protřepejte a vymyjte horkou vodou.

* Pachu po kávě nebo čaji zbavíte termosku tak, že do ní nalijete teplou vodu a vhodíte jednu či dvě tablety na čištění umělého chrupu. Po chvíli obsah vylijte a termosku propláchněte studenou vodou.

Tučné potraviny by neměly ve vaší lednici nic pohledávat. Zatočte i s levnými margaríny a na vaření si nechte kvalitní sádlo, čerstvé máslo a oleje.
* Lednice zůstane voňavá, pokud do ní vložíte rozkrojené jablko, které neutralizuje pachy.

* Ledničku můžete také zbavit nepříjemných pachů, když do ní dáte misku s práškem do pečiva (po 2 týdnech vyměňte za nový).

* Ledničku snadněji odmrazíte, když ledový škraloup posypete solí nebo ho přetřete silným solným roztokem. Po rozmrazení lednici důkladně vytřete octovou vodou.