Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Ivana Zemanová dnes v tichosti slaví. První dáma se zbrojním pasem a schopností nebýt příliš vidět

29. dubna 2021 | 06:00

O dvacet let mladší manželka prezidenta Miloše Zemana není ženou, která by vyhledávala pozornost médií, a to ani ve své roli první dámy, na kterou obvykle bývá hodně vidět. Co vlastně víte o Ivaně Zemanové kromě toho, že má dceru Kateřinu a se svým budoucím manželem se seznámila tak, že pro něj pracovala jako sekretářka?

Ivana Zemanová se narodila v roce 1965 české matce a slovenskému otci. Ten byl politický vězeň, tři roky po jejím narození zemřel, a to zřejmě na následky ozáření v uranových dolech. Po jeho smrti se Ivanina matka nikdy neprovdala a vychovávala sama dvě děti.

Kvůli Zemanovi přerušila studium

Ivana vyrůstala na Vysočině a vystudovala gymnázium. Později začala studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně romanistiku. V roce 1990, kdy pracovala na své diplomové práci, zaslechla, že Miloši Zemanovi "chybí sekretářka". Přerušila studium a stala se jeho asistentkou.

Video se připravuje ...
Zemanová exkluzivně: Změnit Miloše? To nejde... Místo dárku jsem mu dala pusu • VIDEO: Jakub Veinlich, Jan Jedlička

Věkový rozdíl mezi nimi činí dvacet let, ale Ivaně to zřejmě nevadilo. O tři roky později přišla do jiného stavu a jako těhotná se v srpnu 1993 za Miloše Zemana provdala. V lednu 1994 se jim narodila jejich jediná dcera Kateřina. Ivana se stala druhou Zemanovou manželkou, z prvního manželství má současný prezident syna.

O popularitu nikdy nestála

Když se stal v roce 1998 z Miloše Zemana premiér, Ivana se veřejného života spíše stranila. Čas od času sice s manželem vyrazila na nějakou zahraniční návštěvu, ale jinak jí byl veřejný život cizí a byla raději v pozadí.

Když v roce 2002 Zeman oznámil, že se nechce znova stát premiérem a že chce odejít do ústraní na Vysočinu, hodně věcí se změnilo. Manželé žili odděleně, Ivana v Praze s dcerou, Zeman na Vysočině. Deset let se o Ivaně téměř nic nevědělo. Pracovala pro Ministerstvo kultury ČR, dovozce vína a působila i na Správě Pražského hradu. Žila si svůj vlastní život a snažila se realizovat se.

K velkému zlomu došlo v roce 2012, kdy Miloš Zeman oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Ivana se nezapojila do manželovy kampaně, její „roli“ převzala dcera Kateřina. Volební preference brzy ukázaly, že Ivaně "hrozí", že se stane manželkou budoucího prezidenta. Po jeho vítězství se Ivana i nadále stranila veřejnosti, rozhovorů moc neposkytovala. Pozornost veřejnosti neustále soustředěnou na sebe za ni přebrala dcera. Když se ale provalil skandál s erotickým videem, na němž je právě Kateřina, Ivana se poprvé ujala naplno své funkce první dámy.

 

Sebevědomí získávala postupně

Do té chvíle působila jako plachá a nenápadná myška, která moc neřešila, co si vezme na sebe, a taky byla za své modely neustále kritizována. Preferovala černou barvu, která sice skrývá nějaké to kilo navíc, ale ne vždy byla vhodná. Její oblečení moc nelichotilo její postavě, rady okolí však vypouštěla. V roce 2013 však svůj styl konzultovala s Blankou Matragi. A zdá se, že se přece jen trochu poučila o tom, co by měla nosit první dáma. I když žádná velká sláva to není a styl jí poměrně často stále chybí.

Mnoha lidem imponuje její skromnost i to, že si velmi důrazně chrání své soukromí. Jako první dáma podniká spoustu věcí – zajímá se o charitu, jezdí po republice, organizuje vlastní akce a má svůj program. Každým rokem, kdy je její manžel prezidentem, je sebevědomější. Občas na sebe upozorní, třeba kontroverzní fotografií, na které je s Jiřím Kajínkem, nebo snímky, na nichž má vojenský úbor a zbraň v ruce. Má dokonce i zbrojní průkaz. Její neřestí je kouření.

 

Pevná jako skála

Dnes stojí pevně po boku svého manžela. Z tiché a plaché myšky, kterou byla před lety, je sebevědomá, avšak stále nenápadná první dáma. Miloš Zeman sám o ní prohlásil, že i když tak nevypadá, má vůdcovské schopnosti. A ona prokazuje svými činy, že jako manželka je naprosto solidární a svého muže následuje, jak je potřeba.

Vše o prvních dámách Česka se dočtete ZDE >>>

Autor: aši