Středa 1. prosince 2021
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, déšť 5°C
Premium

Influencer Kovy: V Čechách je spousta homosexuálů, kteří se nikdy nevyoutují

22. října 2019 | 06:00

Youtuber Karel Kovář, známější pod pseudonymem Kovy, své publikum nejen baví, ale i motivuje a vzdělává. Nedávno dotočil dokument o chybách v českém školství, v polovině listopadu vydá další knihu a v rozhovoru se zamýšlí nad českou politickou situací nebo nad tím, proč je internet pro děti nebezpečný a co by šlo zlepšit.

Dohnat v těchto dnech Kovyho je ještě těžší než kdy dřív. Vedle rozhovorů, točení videí a tvorby pro různé platformy na sociálních sítích totiž aktuálně trénuje taneční vystoupení pro televizní show StarDance. Rozhovor jsme "zfoukli" za 35 minut, které pro mě měl vyhrazeny. Nepřetáhl ani o minutu. Na vše odpovídal přímo a bez vytáček, a jak už některá jeho videa naznačují, má přehled nejen o českém, ale i o světovém dění.

Patříte k influencerům, kteří mladé generaci nepředkládají pouze zábavu, ale také pohled na aktuální dění ve školství a politice. Původně jste ale také začal s parodiemi a hrami. Na začátku asi nebyl záměr přinést i něco naučného, nebo ano?

Nebyl to směr, který bych si uvědomoval. Na začátku stálo video, které odstartovalo jiné směřování, jmenovalo se Politika. V té době mě překvapilo, že zaujalo i generaci rodičů, projelo to i světem novinářů a reakce byly trošku smíšené. Lidé si samozřejmě všimli, že se obsah změnil, ale reagovali veskrze v pozitivním duchu. Ozvala se mi spousta starších diváků. Řekl jsem si, že by to mohla být cesta, kterou se dám. Přirozeně pozoruji zprávy, události a dění kolem sebe.

Navážu na to slovo "přirozeně". Zdá se mi, že v dnešní době není u mladé generace standard sledovat veřejné dění a politiku. Myslíte, že jste některé své diváky ovlivnil? Sledují vás tisíce.

Když se potkávám se svými sledujícími, tak mi říkají, že na popud mých videí se začali více zajímat. Snažím se dávat vstupenku do tohoto světa spíš než přijít rovnou s řešením a odpovědí. Chtěl bych otevřít konkrétní téma a ukázat, že se něco takového děje.

Na zpravodajství a politice je nejtěžší informovat vyváženě a nestranit. V médiích se na to klade větší důraz, influenceři a youtubeři informují subjektivně. Mnohdy přitom mohou mít podobný nebo i vyšší zásah než novináři.

Například v Americe se formát talkshow propojil s formátem zpráv. Jon Stewart, John Oliver, Stephen Colbert, Trevor Noah ve svém monologu mluví o politice a glosují současné události. U nás to vidím maximálně v Show Jana Krause, kde se občas politika objeví, ale nedá se to srovnávat s tím rozsahem v zahraničí.

Největší novinkou je u vás nová kniha. O co půjde?

Celé léto jsem pracoval na psaní druhé knihy, kterou budu vydávat 14. listopadu. Ponese název iPohádka. Vyzkoušel jsem si psát fikci. Moc mě to bavilo, byl to únik z reality. Je to taková moderní pohádka. Celé království je na sociálních sítích, takže se tam propisuje i současný svět, kdy královna s králem koukají na Instagram a podobně.

Vydání první knihy jste tehdy spojil s přiznáním k homosexualitě, což dodnes považuji za odvážný čin, který jistě pomohl mnoha mladým lidem z LGBT komunity. Nelitujete zpětně?

V Česku je situace mnohem lepší než třeba v Polsku, kde mě to trošku trápí. Mí přátelé z LGBT komunity tam patří k otloukánkům, na které si vláda ráda ukáže prstem: „To jsou ti, co nám to tu chtějí rozvrátit.“

Rozhodl jsem se tehdy přiznat to v knize, která byla pro skalnější fanoušky. Následovalo video. Nikdo z influencerů v Česku to přede mnou neudělal, tak jsem byl trošku nervózní. Dodnes dostávám reakce od mladých holek

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: Hana Langrová