Dress code pro každou příležitost: Víte, jak se správně obléct na večírek?

4. prosince 2017 | 06:00

Přestože pozvánky s předepsaným dress code nedostáváte každý den, vyplatí se znát základní módní slovník. Co dodržovat, abyste neudělala faux pas a přišla na společenskou událost oblečená tak, jak se od vás očekává?

Dress code je vlastně určitý styl oblékání, který je předepisován především na formálních akcích nebo v pracovním prostředí. Jak se v něm vyznat a co jednotlivé styly znamenají?

White tie dress code

Někdy je nazývaný také ultra formal – objevuje se jen velmi zřídka. Předepisuje se totiž jen na těch nejprestižnějších akcích, jako jsou bály nebo plesy v opeře. Dámy proto musí vybírat slavnostní róbu až na zem, popřípadě na ruce navléct i rukavičky. Pánové zase nesmějí zapomenout na frak a motýlka.

Black tie dress code

Akce s dress code "černá kravata" – black tie, neboli formal – značí opět velmi formální akci. Neobejdete se bez večerních šatů, ale sáhnout můžete i po koktejlkách, které by neměly být kratší než ke kolenům. Název by mohl být trochu zavádějící, proto se nenechte zmást a vedle černé vyrazte klidně i v barvách. Muži by měli mít smoking a opět motýlka, nikoliv kravatu.

Cocktail dress code

Přišla vám pozvánka s dress code cocktail? Jedná se o honosnější párty a měla by se nést v duchu elegance, ale i odvážnějších trendů. Pánům bude slušet sako. Dámy zase oslní v koktejlových šatech zajímavých střihů i barev s vysokými podpatky. Vyzkoušet ale můžou i neokoukaný pánský look nebo módní overal.

Smart casual dress code

V tomto případě se od vás očekává formální byznys vzhled a často se objevuje ve firmách, kde se vyplatí pravidla dodržovat. Rozhodně to ale neznamená, že musíte každý den obléct jen nudný kostýmek. Skvěle vypadají midi- a pouzdrové sukně, chinos kalhoty, nápadité halenky a padnoucí blejzr. Právě modely v byznys stylu jsou letos velkým trendem i na běžné nošení. Muži si mohou obléct oblek bez kravaty nebo kalhoty a nápadnější blejzr.

Casual dress code

S casual dress code si nemusíte moc lámat hlavu. Jde o styl oblékání, který nosíte běžně. V klidu si proto vyrazte v oblíbených džínách, kotníčkových botách a kožené bundičce. Myslete na to, že důležité jsou nejen poslední trendy, ale hlavně to, abyste se v oblečení cítila sebevědomě a uvolněně.

Podívejte se do fotogalerie na konkrétní outfity, které odpovídají jednotlivým typům dress code:

Autor: Karolína Havlíková
1080p 720p 360p
DesktopMobile