Málokdo tuší, že džínovina má svůj původ v Itálii. Už v 16. století ji oblékali janovští námořníci, tehdy ale byla podobná spíš manšestru. Díky mezinárodním plavbám se látka dostala i do Francie, kde její barvě říkali bleu de Gênes (janovská modř) - odtud tedy název džíny.
Z Evropy do Ameriky...
Francouzští tkalci se materiál snažili neúspěšně napodobit, ale přitom vymysleli něco trochu jiného: látku, která se tkala šikmou, tzv. keprovou vazbou. Podle města vzniku se jí říkalo serge de Nîmes (kepr z Nîmes). A to už byl denim, jak ho známe dnes.
Nesmrtelnost mu ale zajistil teprve německý Žid jménem Levi Strauss, který v roce 1851 emigroval do San Franciska. Mladý podnikavec si založil obchod s pracovním oblečením, a představil tak denim Americe. Praktický a odolný materiál sklízel obrovské úspěchy.
...a zase zpátky
Z oblečení pro dělníky a vojáky se ovšem "levisky" staly módní ikonou až ve dvacátém století. Na konci 50. let byly univerzálním symbolem revolty - nosili je James Dean, Elvis Presley, dokonce i některé odvážnější dívky. V 60. letech pak díky generaci hippies naplno pronikly do šatníků americké i evropské mládeže.
Dnes patří kombinace džíny + tričko k těm nejpopulárnějším. S denimem se ale dá kouzlit i jinak! Vybrali jsme pro vás tři méně tradiční kousky, díky kterým budete letos stoprocentně trendy:
Rockerská vesta
Můžete ji nosit místo džínové bundy, ale i jako top. Nejlépe vypadá v kontrastu s letními maxišaty nebo s romantickým květinovým potiskem.
Denimová košile
Pohodlná a dokonale stylová. Nechcete vypadat jako ze seriálu Krok za krokem? Noste ji s kalhotami o několik odstínů tmavšími nebo naopak světlejšími.
Džínové šaty
Letos v létě se bez nich neobejdete! Hodí se do města, na výlet, ale i na elegantní garden party. Stačí jen přidat ty správné doplňky...