Podle průzkumů 3 ze 4 pihovatých žen svou pleť milují. Řadíte se právě mezi zbylou čtvrtinu? Máme pro vás dobrou zprávu – vaše pleť může být krásná i s pihami. A řešením přitom nemusí být jen dokonale krycí make-up, chemický peeling nebo laserový zákrok. Chce to jen pevnou vůli a pár minut navíc, především během slunečných dní a pihy můžete držet na uzdě po celý rok.
Jak pihy vznikají?
Pokud jste tedy pihatá vy, je velmi pravděpodobné, že se stejným údělem se budou potýkat i vaše děti. Ačkoli genetika bývá hlavní příčinou, majitelky pih jistě tuší, že ke vzniku pih přispívá více faktorů. Na druhou stanu ne všichni řeší pihy po celý život. Někdy v dospělosti zmizí a už se nevrátí, jindy se objeví jen na pár dní nebo týdnů po pobytu na slunci.
Melanin: Ochránce i viník
Svůj podíl na vzniku pih mají sluneční paprsky, které v těle vyvolávají reakci, na jejímž konci stojí právě kobercový výsev nových pih. A proto se často stává, že během letních měsíců se původně roztomile pihovatá pleť změní v pole hrající všemi odstíny hnědé nebo dokonce červené barvy.
Hlavním viníkem je melanin. Sice chrání pokožku i pleť obličeje před UVA i UVB zářením, ale pokud je slunce příliš silné, může způsobit drobné záněty. Aby pokožka tento nápor zvládla, dochází v buňkách k vytváření enzymu tyrosinu, který se na kůži projeví právě vznikem hnědých skvrn.
Hormonální změny a další příčiny
Podobný vliv, jako má UVA a UVB záření, mohou mít i látky, které do těla dostáváme zvenčí. Někteří lidé jsou citliví třeba na léky, parfémy nebo krémy. Pokud víte, že vaše pleť na pihy trpí, vyhněte se také třezalce a bergamotovému oleji. Tyto dvě přírodní látky totiž zvyšují citlivost pleti na světlo. Tvorbu melaninu může zapříčinit rovněž užívání hormonální antikoncepce, ale i hormonální změny v těhotenství nebo klimakteriu.
Držte pihy na uzdě
Naštěstí na trhu existují přípravky s látkou zvanou lumicinol, která výskyt pigmentových skvrn kontroluje. Jedná se o aktivní složku působící v místě, kde dochází k produkci melaninu. Při pravidelném používání pigmentové skvrnky viditelně zesvětlí. Vysokou koncentraci této látky najdete například v Intenzivní noční péči Cellular Perfect Skin NIVEA.
Vyzrajte na pihy díky správné ochraně
Pro tento typ pleti je naprosto nezbytné důkladně chránit proti slunci. Samozřejmostí by proto mělo být používání krému s vysokým ochranným faktorem. Jak ochránit pokožku před sluncem bychom se mohli učit zejména od Japonek, které bez slunečníku nevynesou ani smetí! Chce-li se tedy pihám obloukem vyhnout, vsaďte na krém s faktorem minimálně 30. Například s denními krémy NIVEA s OF 30 zabijete dvě mouchy jednou ranou. Krom pih a větších pigmentových skvrn totiž předejdete i vzniku vrásek, které má sluneční záření rovněž na svědomí. Navíc účinné ingredience bojují proti vráskám zevnitř.