Co je antiperspirant?
Principem antiperspirantu je zabránit pocení, k čemuž mu slouží sloučeniny hliníku.Právě ty se postarají o dočasné ucpání potních žláz, čímž se výrazně sníží pocení a s ním i nepříjemný zápach.
S mechanickým ucpáním potních žláz ale logicky přichází otázka - pokud se toxiny nedostanou z těla ven potem, co se s nimi stane? Jedna z teorií mluví o tom, že se uloží na nejbližším místě - v tomto případě v lymfatických uzlinách. Automaticky se tak začalo uvažovat o možné souvislosti mezi používáním antiperspirantů a vznikem rakoviny prsu.
Přímá souvislost s rakovinou neexistuje, ale...
"Sice neexistují studie, které by nebezpečnost parabenů prokázaly nade vší jistotu, ovšem je dost studií, jejichž výsledky jsou znepokojivé. Tyto studie poukazují na skutečnost, že parabeny mohou vyvolávat alergie a co hůř, chovají se jako estrogeny. Právě kvůli tomu je jim připisován podíl na klesající mužské plodnosti. Biopsie nádorů prsů navíc často odhalují parabeny v koncentracích, v jakých se vyskytují v kosmetických produktech," říká Tereza Hamralová, autorka webů zabývajících se detailním složením kosmetických produktů.
Vůbec proto není dobré používat antiperspiranty konzervované parabeny do čerstvě oholeného, žiletkou podrážděného podpaží. Deodorant nezabrání pocení
V zimě se ale zpravidla potíme daleko méně, než v létě a není proto potřeba zabraňovat pocení jako takovému. Podle dermatoložky MUDr. Dagmar Bednaříkové, lékařky privátní brněnské kožní ambulance, jsou navíc deodoranty a vhodný jídelníček dostačující ochranou proti pocení a následnému nepříjemnému zápachu i v letních měsících. Několik druhů i vůní
Škála, ve které se deodoranty nabízejí sice není tak široká, jako u antiperspirantů, zato by vás mohla utěšovat skutečnost, že deodoranty se ve většině případů chlubí přírodním složením, takže jsou pro váš organismus i pokožku šetrné.
Deodoranty ve spreji, jaké nabízí ve svém sortimentu například kosmetické firmy Lavera nebo Weleda jsou velmi praktické, protože se s nimi můžete osvěžit i přes den a také je použít namísto parfému nebo toaletní vody, protože jsou zpravidla výrazně parfémované. Vévodí jim přírodní vůně, jako je růže, citrusy, levandule nebo i vanilka či kokos. Kuličkové deodoranty se svým balením nejvíce přibližují antiperspirantů, avšak ani v jejich složení nenajdete parabeny či hliník. fungují velmi dobře a většinou velmi nevtíravě voní. Pokud obsahují alkohol, nenanášejte je do čerstvě oholeného podpaží, podrážděná kůže by se tak mohla podráždit ještě více. Pokud chcete skutečně účinný kuličkový deodorant, který krásně voní, vyzkoušejte kuličku s exotickou vůní od značky alva nebo květinovou vůni damašské růže v deodorantu Nobilis Tilia, speciálně vytvořeném pro jemnou a citlivou pokožku. Naprostým unikátem jsou pak solné deodoranty, které naleznete například u značek Purity Vision nebo BioAroma. Skutečně nejsou ničím jiným, než kamencem, jehož krystaly ulpívají na povrchu pokožky, přirozenou cestou stahují kožní póry a zároveň působí antibakteriálně. Jako jediné deodoranty tak přímo zabraňují pocení, ovšem aniž by póry ucpávaly jako antiperspiranty. Před použitím stačí krystal jen navlhčit vodou a nanést do podpaží. I tak byste jej ale neměli nanášet na čerstvě oholené podpaží, protože sůl v drobných rankách opravdu nepříjemně pálí.