Hospodyně přitom není rozhodně totéž co uklízečka. Dobrá hospodyně umí nejen byt uklidit, vyprat a vyžehlit, ale dokáže vyřídit vzkazy, jednat s řemeslníky, nebo vyvenčit čtyřnohého miláčka rodiny. A za to všechno dostává poměrně slušně zaplaceno. Platy se pochopitelně liší nejen podle místa (nejvíce se platí v Praze), ale i podle toho, kolika jazyky se dokáže domluvit. V Praze nejsou výjimkou nabídky, které hospodyním s plynnou angličtinou nabízejí k dispozici auto na nákupy, mobilní telefon a plat okolo třiceti tisíc korun.
Na druhou stranu ale zaměstnavatelé často hledají »děvče pro všechno«. V praxi to znamená, že hospodyně nejen musí vyprat, uvařit a uklidit, ale i obsluhovat třeba na rautech, sloužit jako šatnářka a k tomu v létě sekat trávník a v zimě čistit chodník od sněhu. Navíc musí být zaměstnavatelům stále k dispozici (proto ten mobil). „Obrovskou výhodu má tato práce v tom, že ji klidně můžete dělat do pětasedmdesáti,“ říká Eva Kopečná ze společnosti Domestica, podle které je pro dobré hospodyně stále dostatek volných míst.
Rekvalifikace stojí tisíce korun
I hospodyni se ale hodí odborné vzdělání. Není samozřejmě podmínkou, ale vaše šance získat práci to rozhodně zvýší. Rekvalifikační kurzy na hospodyni nebo vedení domácnosti nabízejí nejrůznější agentury. Ceny se podle počtu hodin pohybují od 5800 Kč za kurz až do 8 600 Kč.
V kurzu by se měla budoucí hospodyně naučit například který čistící prostředek na co funguje, dozví se jak se postarat o domácí mazlíčky nebo pokojové květiny. Naučí se zvládat stres nebo jak si založit vlastní živnost. „Součástí kurzu jsou ale také základy práva a povinností hospodyně,“ upozorňuje Eva Kopečná.
Zkuste podnikat na vlastní pěst
Vyzkoušet si kariéru hospodyně může každý. Je potřeba ale zvážit, jestli je výhodnější nechat se zaměstnat přes agenturu, nebo podnikat na vlastní pěst. Klady práce přes agenturu spočívají hlavně v tom, že si člověk nemusí sám shánět práci a nestará se o papírování. Nevýhodou ale je, že si z výdělku část »ukousne« právě agentura. Kdo se rozhodne podnikat sám, zase musí počítat s tím, že nejenže bude potřebovat živnostenský list, ale také si sám platit zdravotní a sociální pojištění a odvádět daně.
Ať už ale chcete podnikat na vlastní pěst nebo pod křídly agentury, vždycky si předem důkladně ověřte, co se po vás bude požadovat. Počítejte ale s tím, že čistý trestní rejstřík je samozřejmostí.
Tohle si zjistěte!
*Náplň práce: Přesně si domluvte, co se od vás bude vyžadovat. Někdo chce od hospodyně jen úklid (vytírání, vysávání, umytí koupelny a kuchyně apod.), jiný chce i praní, žehlení, čištění čalouněného nábytku atd.
*Pracovní doba: Zjistěte si určitě, které dny a na kolik hodin budete do domácnosti docházet, jestli dostanete vlastní klíče, nebo na vás bude někdo čekat…
*Výdělek: Mzda je úkolová, kolik toho uděláte, tolik dostanete zaplaceno. Podle statistik si hospodyně vydělá od 62 do 150 korun na hodinu.
Češi nenávidí žehlení, ale rádi vaří
Domácí práce nepatří mezi nejoblíbenější způsoby Čechů, jak strávit volný čas. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sanep, která zjistila i to, že většina Čechů raději než po žehličce, sáhne po vařečce. Ženy i muži totiž z duše nenávidí žehlení. Naopak kuchtění je baví. Na všechno ostatní se ale nabízí i jiná možnost: Najměte si hospodyni!
Internetového průzkumu společnosti Sanep se zúčastnilo přes 17 tisíc lidí ve věku mezi 18 a 69 lety a téměř třetina z nich se přiznala, že má s úklidem problém. Domácí práce, která v nich vyloženě vyvolávala odpor, byla jak pro muže, tak pro ženy žehlení. Podobně nenáviděné je i mytí oken nebo utírání prachu. Překvapivě ale 28 % žen a ještě o procento více mužů nemá vyložený odpor k žádné domácí práci. Podobně si ale téměř žádnou práci vyloženě neužívá.
Rovnou dělbu údržby domácnosti mezi pohlavími nečekejte. Téměř 35 procent dotázaných totiž odpovědělo, že domácí práce má v domácnosti na starosti výhradně manželka. Ostatní to pak nechávají na rodičích, dětech nebo partnerkách, pokud je mají. Skoro dvacet procent lidí si totiž musí uklízet samo. Nebo nemusí? Hospodyni si na úklid najímá zatím necelé procento Čechů. Zájem o jejich služby ale stoupá.
Kolik stojí úklid?
Úklid celého bytu
Praha: od 400 Kč/3 hod
Brno: od 270 Kč/3 hod
Ostrava: od 360 Kč/3 hod
Žehlení
Praha: od 140 Kč/hod.
Brno: od 150 Kč/hod
Ostrava: od 110 Kč/hod
Mytí oken
Praha: od 12 Kč/m2
Brno: od 12 Kč/m2
Ostrava: od 8 Kč/m2
Čištění koberců
Praha: od 14 Kč/m2
Brno: od 12 Kč/m2
Ostrava: od 15 Kč/m2