Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Eliška: Blesk jí pomůže k novému pokojíčku

15. prosince 2009 | 05:13

Velká bojovnice Eliška Bočanová (4) z Bohumína na Karvinsku bude mít nový pokojíček. Přestože se narodila bez části páteře a lékaři jí prorokovali doživotní nehybnost, je velmi čiperná a potřebuje stále více prostoru.

Deník Blesk, který osud děvčátka už delší dobu sleduje, mu vyšel vstříc. Přestavbu panelákového pokojíku finančně zaštítí v rámci projektu Srdce pro děti.

Prvním krůčkem k přestavbě byla včerejší návštěva architektky Miroslavy Vaverkové. Ta pokojík proměřila a zanedlouho navrhne řešení. „Pokoj je malý a je tam hodně věcí. Především musíme vyřešit úložné prostory,“ vysvětlila. Už nyní počítá s tím, že Eliška bude mít novou rozkládací válendu a skříňky s nízkými dvířky, aby na ně dosáhla.

Proměnu svého království si Eliška nechtěla nechat ujít a okamžitě přispěchala s vlastními dekoratérskými nápady. „Chtěla bych to mít pruhované jako zebra,“ prohlásila. Pak jí ale padl do ruky vzorník nábytku a měla jasno. Pokojíček bude bleděmodrý. Eliška se narodila s velmi vzácným postižením. Chybí jí kus páteře, dva obratle, kostrč, křížové i stydké kosti. Lékaři však na ultrazvuku nic z toho nepostřehli. Z dalšího omylu je vyvedla sama dívenka. Po jejím narození tvrdili, že bude doživotní ležák. Malá bojovnice však dokonale ovládla pohyb po rukou a nyní umí »běhat«, bravurně vyleze na křeslo a udělá i stojku!

„Je úžasně čiperná a samostatná,“ žasla Petra Fajmonová z občanského sdružení Život dětem. To si vzalo spolu s Bleskem přestavbu Eliščina domova pod patronát. Díky společnému projektu Srdce pro děti jí zbrusu nový pokojík pořídí.

Autor: Pavel Čempěl
Video se připravuje ...