Červené víno: Romantická večeře u svíček, panuje příjemná nálada… A najednou se zvrhne víno a nové koktejlky jsou zničené! Omyl!
Tip: Opláchnout co nejdříve šaty pod tekoucí vodou. U odolných tkanin lze použít bělící prací prostředek.
Káva / kakao / čaj: Tyto tekutiny jsou škodlivé nejen pro naše zuby ale i pro oblečení. Nejlepší je nanést prací prostředek přímo na postižené místo, poté normálně vyprat.
Máslo: Snídaně někdy neskončí tak ideálně, jak by si člověk přál. A chleba s máslem padá vždycky tou namazanou stranou dolu… Rada: Čistič na odolné skvrny a pračka.
Žvýkačka: Každému se to za život stalo alespoň jednou – po strávení pár minut na lavičce v parku se při zvednutí člověk musí odlepit… Na skvrnu od žvýkačky platí strčit kalhoty do mrazáku, pak zbytky gumy odloupnout a textil vyprat. Pokud tam bude skvrna i po vyprání, oblečení musí putovat do chemické čistírny.
Proteiny: Mezi ty patří vajíčko ale i třeba spermie. I od nich totiž můžou na oblečení zůstat skvrny. Takže poškozený textil nejprve strčit pod studenou vodu a poté vyprat ve vlažné vodě.
Krev: V žádném případě se nesnažit vyčistit skvrny teplou vodou! Krev by se vsákla do vláken látky a už by nešla vyčistit nikdy. Takže strčit pod studenou vodu a pak vyprat ve třiceti stupních.
VÝZVAMáte své ověřené tipy jak bojovat se skvrnami? Teď máte šanci pochlubit se svými triky pro boj se špínou v domácnosti! |
Smola: Procházka v lese může pro oblečení skončit katastrofálně. Na skvrny od pryskyřice totiž nepomůže nic, co je běžně v domácnostech, jedině chemická čistírna.
Tráva: Pravidlo číslo jedna: Za žádnou cenu nenechat látku špinavou od travin uschnout! Takže na inkriminované místo ihned nalít tekutý prací prášek a poté normálně vyprat.
Lepidlo: Domácí kutilové to moc dobře znají. Při práci s lepidlem je skoro nemožné se nezamazat. Co pak ale se zbytky lepidla na oděvu? Vydrhnout acetonem, například odlakovačem na nehty.
Vosk: Skvrny přežehlit přes papírové ubrousky, vosk se do nich absorbuje. To ale funguje jen u světlého vosku, barevný totiž pronikne rovnou do vláken. V tom případě odloupnout větší kusy a odnést oblečení do čistírny.
Barva: Pokud je barva ve vodě rozpustná, je dobré nechat látku nasáknout čističem proti skvrnám. Pokud ale barva ve vodě rozpustná není, nezbývá nic jiného, než použít ředidlo. S tím ale opatrně, ke tkanině může být velice agresivní.
Pyl: Od jara do podzimu ho lítá spousty a bohužel se usazuje i na našem oblečení. Nejlepší cesta, jak se zbavit nehezkých žlutých zbytků na nových šatech, je nejprve je vysát luxem a poté normálně vyprat.