Čtvrtek 21. listopadu 2024
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie
Oblačno, sněžení 2°C

7 tak trochu podivných věcí, které rodiče dělají s malými dětmi

  • Většinu věcí rodiče dělají z toho nejlepšího přesvědčení
    17. června 2015 | 06:00

    Přiznávám, nosila jsem děti v šátku a dobrovolně používala moderní látkové pleny, takže jsem pro ledaskoho byla alternativní matkou. Přitom jsem se o nic takového nesnažila, jen mi to takhle vyhovovalo. Navíc zrovna nošení v šátku je čím dál běžnější a nad jeho přínosem se shodnou i vcelku konzervativní odborníci. A rozhodně existují ještě divnější záležitosti, jako jsou třeba potírání potomků savem nebo létání s dětmi. 

  • 1. Létání kojenců

    ...
    Autor: ...

    O létání miminek se hodně mluvilo před několika lety, a to poměrně kriticky. Pak zájem utichl, ale kdo chce, může nadále chodit na kurzy a jeho potomci mohou létat. Propagátorkou je Blanka Kolářová Sudíková, která odmítá tvrzení lékařů, že divoké cviky, kdy dítě "létá" kolem rodiče, představují riziko pro jeho momentální i pozdější vývoj. Metoda podle ní vznikla kvůli tomu, aby pomohla od problémů s kolikou či hybností. Hyperaktivní děti díky ní dokážou lépe pracovat se svým tělem. "Techniky jsou jemné, děti při nich nepláčou, pláčou pouze tehdy, když se nacvičuje, když to děti neznají," uvedla už před časem pro Českou televizi. 

  • 2. Žíravina jako lék?

    ...
    Autor: ...

    Tohle je záležitost možná okrajová, nicméně ne zcela ojedinělá. Přibývá lidí, kteří věří, že mnohé zdravotní problémy lze řešit pomocí chemikálie nabízené coby MMS nebo CDS, případně pod variantami těchto zkratek. Základem je roztok chloritanu sodného a kyseliny citronové, výsledkem je oxid chloričitý, který se ředí destilovanou vodou. Některé zlé jazyky přitom tvrdí, že jde o savo, což sice pravda není, ale tak jako tak jde o látku lehce žíravou. Přesto ji někteří rodiče neváhají dle návodu používat zevně a vnitřně i u dětí, včetně těch nejmenších. Zastánci metody věří, že léčí ekzémy, alergie stejně jako vážné nemoci. 

  • 3. Bezplenková metoda

    ...
    Autor: ...

    Látkové pleny místo papírových jsou jedna věc, bezplenková metoda, při níž se dítě bez plenek obejde zcela, ještě jiná. A tady se zdá, že to skutečně může fungovat, ostatně přírodní národy taky plenky nepoužívaly a spoléhaly se na těsnou komunikaci mezi matkou a kojencem, díky které nebylo těžké rozpoznat ani blížící se tělesné potřeby. Mezi zastánce bezplenkové metody patří třeba psycholožka Pavla Koucká. Problémy hrozí v zásadě dva: pokud se matka rozhodne, že prostě bude používat bezplenkovou metodu, musí se tomu chtě nechtě přizpůsobit chod celé rodiny, ačkoli to tak nějak nikomu úplně nevyhovuje; hrozí také situace, kdy se z ní stane apoštolka nového náboženství a nutí metodu všem, kdo kolem ní jen projdou s kojencem v plenkách. Každopádně je třeba neustále mít po ruce malý přenosný nočníček. 

  • 4. Když rozvoj, tak rozvoj

    ...
    Autor: Shutterstock.com

    Je skvělé, když rodiče o svých dětech a jejich potřebách přemýšlejí nebo se o tom snaží něco nastudovat. Literatury o tom mají k dispozici skoro nepřeberné množství. Problém nastane, když se začnou stresovat, protože nevědí, pro kterou výchovnou metodu se rozhodnout, nebo když místo toho, aby dali do velké míry na svou intuici, přemýšlejí, jak by boj o lopatku na pískovišti vyřešila jejich oblíbená autorka. 

  • 5. Znaková řeč

    ...
    Autor: Shutterstock.com

    Stresuje vás, že nevíte, co po vás vaše malé dítě chce? Znakování vám pomůže, alespoň tak to tvrdí jeho lektorky, které slibují, že vašeho potomka – a samozřejmě i vás – naučí sadu jednoduchých znaků (nebo si můžete vytvořit vlastní), díky nimž se s ním snadno domluvíte už od nějakých osmi devíti měsíců. Tak nakonec – proč ne? Ale většina dětí se časem s rodiči domluví i bez tohoto vzdělávání, které není zadarmo. 

  • 6. Nošení v šátku

    ...
    Autor: ...

    Tohle už není vlastně žádná alternativa, natož něco výjimečného či divného. Nošení v šátku je stále populárnější, a to i mezi rodiči, kteří v životě nic neslyšeli o konceptu kontinua a podobně, a tak berou šátek především jako praktickou záležitost, díky níž je cesta MHD či vlakem mnohem jednodušší než s kočárkem. Nakonec nošení vzali na milost i mnozí lékaři, protože se potvrzuje, že dětskému vývoji spíše svědčí, zvláště pokud je v šátku dítě uvázáno správně. Bezpečná a vyhovující jsou i některá nosítka, která stačí zacvaknout – a jít. To už jsou větším rizikem různé levné klokanky, v nichž dítě všelijak plandá a visí za rozkrok, zvláště pokud ho rodiče nosí obličejem ven. 

  • 7. Dlouhé kojení

    Kojení
    Autor: Shutterstock.com

    Čím menší dítě, tím je pro něj kojení přirozenější. Odborné doporučení praví, že půl roku by se takto mělo živit výhradně, do dvou let pak s příkrmy. Některé ženy však jdou dál, podstatně dál. Jako třeba australská matka Maha Al Musa, která kojí svou šestiletou dceru – a není jediná na světě. Že prý to takto dětem vyhovuje. To tedy těžko říci. 

Diskuse ke článku
.