Nadační fond již tradičně získal záštitu významných státních institucí a podporu známých osobností.
Do projektu se mohou zapojit děti, které udělaly něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost, všimly si dobrého skutku svého stejně starého kamaráda nebo nějakým způsobem dobro podpořily. Žáci základních škol mohou své příběhy sepsat a zaslat poštou či prostřednictvím internetových stránek www.detskycinroku.cz do 15. září 2009.
Nadační fond ve spolupráci s odbornou porotou vyhodnotí příběhy v šesti kategoriích: záchrana lidského života, pomoc v rodině, pomoc jiným dětem, pomoc ostatním lidem, pomoc přírodě a dobrý nápad. Navíc bude již tradičně udělena Zvláštní cena odborného týdeníku Učitelské noviny. Ocenění budou slavnostně předány v prostorách Staroměstské radnice 1. prosince 2009.
Tváří projektu a současně čestným předsedou nadačního fondu Dětský čin roku je i nadále herec Aleš Háma. Jeho jméno je s projektem spjato už od samého počátku, tedy od roku 2004, kdy byl projekt poprvé představen v České republice. Patrony kategorií Dětského činu roku 2009 jsou: záchrana lidského života – Jan Révai, pomoc v rodině – Jitka Čvančarová, pomoc jiným dětem – Vendula Svobodová, pomoc ostatním lidem – Jiří Ježek, pomoc přírodě – Petra Černocká, dobrý nápad – Josef Klír.
Organizátorem akce, která si již za dobu své existence získala podporu významných institucí, sympatie veřejnosti i mediální pozornost, je nadační fond Dětský čin roku založený na podzim 2005 z iniciativy společnosti Whirlpool ČR. Ta se už před lety rozhodla, že nechce naši společnou budoucnost ponechat náhodě a chce pomoci s výchovou slušných lidí.
Do loňského ročníku soutěže Dětský čin roku 2008 se zapojilo celkem 14 306 dětí, které sepsaly své příběhy o vykonaném dobru, anebo poslaly hlas v rámci hlasování dětské poroty. Nejrůznější zážitky poslali žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií ze všech koutů České republiky.
Pravidla Dětského činu roku
• do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií
• pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale samozřejmě může být i výrazně kratší!)
• mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti
• do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo)
• skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené
• pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku
• příspěvky musí být odesílány s vědomím školy a rodičů
• nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola pak dar 10 000 korun na školní pomůcky
Více na www.detskycinroku.cz