Co dítě musí mít?
1) Aktovku – takovou, která je uzpůsobena dětské postavě, věku a váze dítěte. Dítě nesmí nijak zatěžovat, měla by být vyroben z lehkých a pevných materiálů a především by měla být uzpůsobena fyziologii zad dítěte. Samozřejmostí by také měly být reflexní body, aby dítě bylo dobře viditelné.
2) Penál – nejvhodnějšími penály jsou klasické dvoukřídlé penály. Pro začátek stačí jen drobné vybavení jako jsou psací potřeby, které jsou následně doplněny dle pokynů učitelů. Z materiálů je pak nejvhodnější plastový penál vybavený zipy, právě takové vydrží nejvíce.
3) Psací potřeby – nejvhodnější jsou takové, které jsou ergonomické, přizpůsobené fyziologii dětské ruky. Dítě totiž i při delším psaní a zvykání na psaní neunavují, nemusí na ně tlačit a píší lehce. Základem je také zdravotně nezávadný inkoust, které jde zmizíkovat.
4) Kreslicí potřeby – pro výtvarnou výchovu jsou také nutné potřeby na kreslení. Právě pro nejmenší děti jsou ideální klasické pastelky, na nichž se dítě naučí nejvíce. Voskovky nebo fixy přicházejí na řadu až v další fázi vývoje a učení.
5) Nůžky – jedna z pomůcek spadající do kategorie potřeb na výtvarnou výchovu. Nůžky jsou základem, a proto by nůžky pro děti měly mít kulaté zakončení a neměly by být příliš ostré. Nakonec, dítě s nimi bude většinou stříhat jen papír.
6) Lepidlo – stejně jako nůžky patří i lepidlo mezi potřeby na výtvarnou výchovu. Pro děti na základních školách je nejvhodnější formou lepidla lepicí tyčinka, např. Herkules. Dítěti se s ní totiž snadno pracuje, lehce ji vysune a potře lepenou část papíru. Navíc rychle schne, dobře drží a dítěti ani nehrozí žádné riziko, znečištění oblečení nebo přilepení kůže. Navíc je právě Herkules zcela zdravotně nezávadný a lepí i dřevo, což dítě ocenění v pozdějších letech školní docházky.