Mary Dánská: Nejlépe oblékaná princezna! Porazila i vévodkyni Kate! | Pro ženy | Blesk.cz

Mary Dánská: Nejlépe oblékaná princezna! Porazila i vévodkyni Kate!

Mary Dánská: Nejlépe oblékaná princezna v královských kruzích. Porazila i vévodkyni Kate!
VIDEO: BPŽ/Karel Dlabač
3. dubna 2018 | 06:00

Mary Elizabeth Donaldson se narodila před šestačtyřiceti lety v Austrálii. Miluje sport, jezdí na koni, hrála na klavír, kytaru i klarinet. A miluje módu. Před dvěma lety dokonce vystrnadila z pomyslného módního trůnu vévodkyni Kate. Mimochodem – ty dvě sice dělí deset let, ale jsou si velmi podobné.

Dánové jí přezdívají „princezna z pohádky“, její příběh totiž pohádku velmi připomíná. Dívka z prosté, ale vzdělané rodiny vyrůstala na ostrově Tasmánie. Na univerzitě vystudovala právo a obchod a později pracovala v reklamní agentuře. Život se jí tak trochu převrátil naruby, když jí nečekaně zemřela v roce 1998 matka. Odstěhovala se na čas do Evropy, o rok později se zase vrátila do Austrálie, kde pracovala pro mezinárodní reklamní agenturu Young and Rubicon.

Pak přišel rok 2000 a s ním i osudové setkání. Právě se konaly olympijské hry v Sydney a Mary zašla do jednoho místního baru. Tam se poznala s mladým mužem, který se představil jako Fred. Kde by ji napadlo, že je to princ! Začali si volat, psát a navštěvovat se. V roce 2001 je načapal bulvární tisk a začal o nich informovat. Přestože byla Mary slušná dáma, královským rodičům se moc nezamlouvala. Přece jen byla neurozená.

Jenže Frederik se své lásky nevzdal. A Mary zase věděla, jak na to. Nesnažila se moc se zviditelnit, nestály za ní žádné skandály plné drog či nezávazného sexu a nakonec si získala nejen královské rodiče, ale i obyčejné Dány. Pohádkový příběh skončil v roce 2004 svatbou.

Ovšem aby si Mary mohla prince vzít, musela se vzdát australského i britského občanství, a dokonce přestoupit k luteránské církvi. Musela se taky zavázat, že v případě rozvodu děti zůstanou v Dánsku. Po svatbě získala titul Její královská Výsost korunní princezna Dánska, vedle toho ještě titul grónské princezny a princezny z Faerských ostrovů! Postupně se manželům narodily čtyři děti.

Manželé uzavřeli předmanželskou smlouvu, která byla v roce 2015 po zkušenostech s rozvodem mladšího prince Joachima upravena. I nadále by sice princezna dostávala roční apanáž ve výši sedmi milionů korun, přišla by ale o veškerý hmotný majetek.

Manželé patří k nejsympatičtějším královským párům v Evropě, Mary pak k nejlépe oblékaným ženám. Údajně má největší garderobu ze všech evropských princezen. Móda je její největší vášní a pravidelně chodí na módní přehlídky. Velmi často také pomyslně soupeří s vévodkyní Kate. Jsou totiž jako dvojčata – mají podobné tváře, podobný osud a obě milují módu.

Je velice aktivní, je patronkou a čestnou členkou mnoha dánských a zahraničních spolků. Založila nadaci Mary Fonden, která bojuje proti šikaně, domácímu násilí a osamělosti lidí všeho věku. Za svou práci dostala v roce 2014 cenu Bambi Awards, kterou osobně převzala v Berlíně.

Ovšem i slušně vychovaná dáma s charitativními sklony může šlápnout vedle. Se svým autem nedávno srazila v Kodani cyklistku. Omluvila se jí a slíbila, že škodu zaplatí. Klobouk dolů. Prostě dáma se vším všudy!

Více o evropských princeznách se dozvíte na webu Blesku pro ženy ZDE.


 

 

 

 

Autor: aši