Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Chlapec s autismem už díky svému psímu kamarádovi nebije hlavou o zeď!

Video se připravuje ...
Malému autistovi pomáhá místo prášků pes.
VIDEO: @tupperandlego
14. října 2017 | 06:00

O léčivých schopnostech zvířat, zejména psů, se ví řadu let. Pomáhají překonat obtížné situace zdravým lidem i těm, kteří nemohou chodit a musí používat vozík, nebo například také lidem nevidomým. V posledních letech roste ale i jejich využití u dětí s poruchou autistického spektra. 

Výchova dětí s autismem je velmi náročná. Tyto děti špatně komunikují s okolím a některé věci špatně chápou. Navazování kontaktu s lidmi jim činí potíže a mnohdy jsou vyhodnocovány jako rozmazlené a nezvladatelné děti. I proto se čím dál častěji využívá pomoci a především schopností asistenčních psů, jako je Lego v našem videu.

Tupper a jeho asistenční pes Lego
Autor: Anthony Mark Photography

Pes dokáže autistickému dítěti pomáhat při překonávání úzkostí, nejistoty a strachu, zvládne přerušit nežádoucí stereotypní chování či sebepoškozování. Malý Tupper například neustále bouchal hlavou o zeď nebo o zem. Díky jeho psu Legovi tyto projevy ale úplně zmizely.


Pes totiž dokáže dítě zastavit v nebezpečné situaci a po kratší dobu ho i udržet a pohlídat na určeném místě. Zcela přirozenou a nenásilnou formou dokáže pes být pro dítě velkým pomocníkem při rozvoji jeho schopností – a to přesně dle potřeb dítěte, ať už se jedná o rozvoj jemné či hrubé motoriky, koncentrace, čtení, počítání nebo rozvoj v citové oblasti. Je prokázáno, že pozitivní přínos psa dokáže u autistů výrazně omezit – v některých případech i zcela ukončit – nutnost medikace.

Lego chodí s Tupperem i do školky.
Autor: @tupperandlego

Tupper a jeho pes Lego vytvořili nerozlučnou dvojici, která má vlastní profil na sociální síti Facebook. Zde se světem sdílí svůj příběh, zážitky všedního dne i pokroky, které malý chlapec právě díky asistenčnímu psovi dělá.