Byl to zřejmě nejslavnější Čechoslovák v dějinách zimních olympijských her. V roce 2000 vyhrál anketu Slovenského olympijského výboru a Klubu sportovních novinářů, stal se tak sportovcem století. Tehdy cenu převzala jeho dlouholetá trenérka Hilda Múdra. Dojalo ji to k slzám. Prý si vítězství zasloužil. Nebyl vítězem jediné zlaté olympijské medaile, byl na vrcholu velmi dlouho.
Ondrej Nepela pocházel z Bratislavy, měl starší sestru, která byla mentálně postižená. Už od dětství tvrdě dřel, ráno brzo vstával a šel na trénink, pak do školy a pak znova na led. Vracel se za tmy, ale nelitoval. Přesto vystudoval i gymnázium a dostal se na právnickou fakultu. Pamětníci o něm říkají, že všechno, čeho v životě dosáhl, si musel vydřít. Nedá se totiž říct, že by byl "talent od Boha". Jeho vítězství byla jen a jen výsledkem každodenní dřiny.
Jeho trenérka Hilda se pro něj stala druhou mámou, taky jí říkal „teto“. Na zimních olympijských hrách v roce 1964, kterých se zúčastnil, mu bylo pouhých třináct let! Po volných jízdách skončil na 22. místě! Tehdy poprvé se o něm začalo mluvit jako o talentu. V roce 1965 se stal Ondrej mistrem Československa, do roku 1968 získal tři bronzové medaile na MS Evropy a pořád si držel první místo v Československu.
Naši hokejisté na ZOH 2018 postoupili do semifinále a mají šanci na zlato! Více se dočtete ZDE >>>
Na olympijských hrách v roce 1968 byl pátý v povinných jízdách, o rok později vybojoval první evropské zlato a jeho fenomenální jízda tím začala. Vrchol přišel na ZOH v Sapporu, když vyhrál zlato. S aktivní kariérou se rozloučil o rok později na mistrovství republiky v Bratislavě. Pak si už splnil svůj sen a začal jezdit v americké lední revue Holiday on Ice, kde vydržel třináct let.
Jeho osobní život byl ale plný tajemství. Byl totiž homosexuál, o čemž nevěděla ani jeho trenérka. Osud Ondreje byl velmi podobný osudu Freddie Mercuryho. Oba patřili do stejné generace, oba dosáhli vrcholu ve svém oboru a po obou toužily ženy na celém světě. Oba si taky užívali života naplno. Mimochodem – jeden z jeho soupeřů Toller Cranston přiznal, že spolu měli v roce 1973 na mistrovství světa krátký románek.
Jen málokdo ví, že Nepela se i přes svou sexuální orientaci oženil s venezuelskou kolegyní z Holiday on Ice. O tom se píše v životopisné knize Evy Bacigalové věnované Nepelovi.
Vzhledem k tomu, že žil Nepela na Západě, jeho osobní život zůstal tajemstvím. Právě kniha Evy Bacigalové poodhaluje roušku tajemství. Ondrej Nepela zřejmě nebyl žádný svatoušek, měl své manýry a nebyl vždy poslušný.
Tragicky doplatil na svůj bouřlivý život, když žil ve svobodném světě. Zemřel v únoru 1989 v německém Mannheimu. Jeho otec se o jeho orientaci nedozvěděl, zemřel pár týdnů před synem. V jeho posledních chvílích života s ním byly pouze matka a trenérka Hilda. Ta si až do poslední chvíle myslela, že Ondrej zemřel na rakovinu lymfatických uzlin.