Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Trend nezávazných sexuálních dobrodružství je tu! Převezměte kontrolu

 • 16. srpna 2022 | 06:00

  Pozvala jste už někdy muže na rande, nebo čekáte až na jeho reakci? Ukázalo se totiž, že už je absolutně normální požádat muže o schůzku a nikdo tím není pohoršen. Pokud jste tedy stará škola a máte pocit, že tento způsob vyzývání na rande je neúnosný, pak byste asi měla změnit názor a dodat si odvahu. Možná to bude rychlejší než čekat na muže, kterým to občas déle dochází.

  Klasický koncept rande, kdy aktivnější roli zastává muž a k sexu dochází až v pozdější fázi námluv, se pomalu rozpadá. Dnes se dle průzkumu amerických odborníků podle tradičního scénáře odehrává jen 36 % rande. U mladých lidí sílí trend nezávazných setkání za účelem sexu, a to bez očekávání možnosti partnerského vztahu. Většina mladých též bere jako naprosto běžné, když žena pozve na schůzku muže. V takových případech roste šance, že žena hned na prvním rande svolí k sexu.

 • Tradiční model krachuje

  Randění je tradičně považováno za součást partnerských námluv již zhruba od 20. let 20. století. Klasický model, kdy muž pozve ženu na nějakou společnou aktivitu, obvykle návštěvu restaurace či kina, za kterou navíc i zaplatí, avšak na sex dojde až později, se však v posledních letech začíná rozpadat. Svůj podíl na tom má například sílící trend takzvané „hook-up culture“, tedy nezávazných sexuálních dobrodružství.

  „Zatímco dříve bylo morálně nepřijatelné, aby sex předcházel dvoření se a pozvání na rande, dnes je to běžné a málokdo se nad tím pozastavuje. Randění či přímo již partnerský vztah už nejsou podmínkou pro sexuální aktivity. Mladí lidé dnes také na sex často nahlížejí jako na nedílnou součást raných fází námluv, protože je pro ně důležité právě i to, jak si s potenciálním partnerem ‚sednou‘ v posteli,“ popisuje Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

  Video se připravuje ...
  8 nejromantičtějších míst v Praze • VIDEO: Eva Fornálová

 • Randění a sex

  Klasický model randění se však v současné době proměňuje i v dalších aspektech. Jak již bylo řečeno, tradičně je jeho iniciátorem muž, který navíc za aktivity, na něž potenciální partnerku pozve, zároveň zaplatí. A tradičně to poté bývá i muž, kdo iniciuje sex. Podle analýzy amerických vědců, kteří se zaměřili na výsledky rozsáhlého průzkumu mezi 24 131 studenty, však tento klasický scénář dnes splňuje jen něco málo přes třetinu všech rande.

  Celých 88 % respondentů průzkumu se rovněž shodlo na tom, že je naprosto přijatelné, aby žena pozvala na rande muže. A vědci následně analýzou výsledků zjistili i to, že ženy jsou podstatně svolnější k sexu na prvním rande, pokud to byly ony, kdo schůzku inicioval. „U ženou navržených schůzek došlo ke genitálnímu kontaktu – jehož součástí může, ale nemusí být i pohlavní styk – v 63 % případů, zatímco u rande, které inicioval muž, to bylo jen v 56 % případů. U schůzek, které navrhli muži, pak byly sexuální aktivity celkově omezenější než u těch, které iniciovaly ženy,“ komentoval průzkum Adam Durčák.

Autor: roh, inf
Klíčová slova:  randění, sex, průzkum, dobrodružství, Trend
Diskuse ke článku
.