Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

To není tebou. Můžu za to já! aneb 5 častých rozchodových mýtů

 • ...
  21. srpna 2020 | 06:00

  Rozchodem skončí mnoho vztahů a partnerský rozvrat není příjemný pro nikoho ze zúčastněných. O tom, jak přežít a zvládnout rozchod/rozvod, bylo napsáno nepřeberné množství knih i článků. Stále kolem tohoto tématu koluje mnoho „nepravd“ či mýtů, které mohou lidem při těžkém procesu rozchodu spíše uškodit. 

  Každý vztah je totiž jedinečný, a každý člověk ho tedy prožívá i ukončuje jinak. Nad častými rozchodovými mýty se zamýšlí párová terapeutka Lenka Matoušová. 

 • To není tebou. Mohu za to já

  ...
  Autor: istock.com

  Častá fráze člověka, který ukončuje vztah. Ti, co se rozcházejí, toto říkají, aby vše ulehčili a nemusela nastat „náročná“ konverzace o vztahu. Pravdou ale je, že ve vztahu jsou dva, a k rozchodu tudíž přispěl i člověk, který vztah ukončit nechtěl. „Mnoho žen a mužů, kteří jsou na straně těch, co „dostali kopačky“, se pak touto větou staví do role oběti. Někdy je těžké si přiznat, že chyba může být na obou stranách. Ne vždy se však jedná o nějakou chybu. Někdy se vztah jen časem naplní či vyčerpá a jeden nebo i oba partneři chtějí jít dál v životě jiným směrem, než jim stávající vztah umožňuje,“ říká párová terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu Vztahů, který patří pod obecně prospěšnou organizaci Women for Women.

 • Ten, kdo dává kopačky, je vítěz

  ...
  Autor: istock.com

  Často se mnoho lidí s někým rozejde, jen protože chce předběhnout toho druhého, aby nedostal kopačky jako první. Nebo naopak spousta lidí, kteří jsou takzvaně “rozejití“, má pocit, že ten druhý se netrápí a je šťastný a užívá si života. Jak již bylo řečeno, ve vztahu jsou dva. A při rozchodu to bolí obě strany. I člověk, který se rozchází, prochází těžkým obdobím a hrát si na vítěze a poražené může situaci jen zhoršit. Při rozchodu je dobré být trochu „sobecký“, myslete hlavně na sebe a na své potřeby. Neřešte svého bývalého, jak si žije nebo užívá. Zaměřte se hlavně na to, ať je dobře vám.

 • Smutek z rozchodu je rovný délce vztahu

  ...
  Autor: istock.com

  „Bolest z rozchodu trvá polovinu času, co trval vztah.“ Toto je často užívaná věta. Jedná se ale o naprostou nepravdu. Na rozchody neplatí matematika času. Vše je individuální. Někdy se člověk například po sedmiletém vztahu vzchopí již po pár dnech. Někdy může půlroční vztah připravit i letité porozchodové problémy. Je velký rozdíl, když se skončí přechozený vztah, kdy si lidé již nemají co předat, anebo když nečekaně skončí vztah, který se doposud zdál plný lásky. Traumata s rozchodem také často ale se samotným vztahem nemusí souviset. Vše může být navázáno například i na nezpracovaná osobní traumata. A rozchod jen v člověku otevře staré rány.

 • Pomůže převozník

  ...
  Autor: istock.com

  „Rychle si někoho najdi, to ti pomůže zapomenout.“ Taktika mnohých po rozchodu je „vytlouct klín klínem“. Začít si hned s někým novým, abychom zapomněli na minulý vztah, sice může být chvilkově přínosné, ale citům či smutku těžko utečeme. Samozřejmě pokud by vztah již byl přechozený a neměl dát co nového, a tak nějaký ten „převozník“ může dát impuls k ukončení vztahu či dokonce se z takového převozníka může i stát plnohodnotná láska. „Pokud ale při bolestivém konci lásky účelově zapomínáme na rozchod a naše pocity si pořádně neprožijeme a snažíme se zapomenout v náruči někoho jiného, může se nám to velmi vymstít. Do nového vztahu by měl člověk vstupovat, až když je na takový vztah připraven, nikoliv proto, aby nebyl sám. Navíc je to pro tzv. převozníka velmi nefér a my sami můžeme někomu způsobit stejnou bolest, jakou způsobil náš bývalý partner nám,“ upřesňuje párová terapeutka Lenka Matoušová.

 • Být hrdý za každou cenu

  rozchod
  Autor: istock.cz

  „Hlavně se před ním neponižuj, že ho budeš chtít zpět.“ Často při rozchodech máme v sobě velkou hrdost a neukážeme zraněné city. Jedna věc je při jasném rozchodu bývalému stále volat, psát noční sms a chtít ho zpět. Druhá věc, je ale ukázat opravdové city a říct a přiznat druhému například, že se trápíme. Případně upřímně naznačit, že je chceme zpět. Nebojte se být pravdivý. Vše ale samozřejmě s mírou. Dobré je to i kvůli budoucímu svědomí. Abychom si neříkali, že jsme třeba pro návrat neudělali vše. Ukázat city druhému, i když nás nechce, není rozhodně „slaboštví“, ale velká odvaha a může nám to pomoci naopak v tom se pohnout rychleji dál. Pokud budeme předstírat, že se nic neděje, neukážeme žádné city a budeme si hrát na hrdiny, můžeme se pro budoucí vztahy spíše zablokovat, či se z rozchodu dostávat déle.

Autor: red
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...