Vánoce a dieta? Čtěte, jak zbavit kapra přebytečného tuku

Cukroví bude dietnější, pokud do něj dáte méně cukru. Ale i tak s ním šetřete.
Cukroví bude dietnější, pokud do něj dáte méně cukru. Ale i tak s ním šetřete.
Foto: Shutterstock.com
16. prosince  2014 
 06:00

I o Vánocích můžete jíst to, na co máte chuť. Jen je dobré dodržovat desatero, které dali dohromady odborníci ze sdružení Stop obezitě. Dozvíte se v něm například, zbavit kapra přebytečného tuku či jak připravit odlehčenou variantu pohoštění. 

1. Do bramborového salátu přidejte více zeleniny.

2. Majonézu v bramborovém salátu nahraďte zakysanou smetanou nebo ještě lépe bílým jogurtem – třeba řeckým s nízkým obsahem tuku (vyrábí ho Polabské mlékárny), místo klasické majonézy můžete použít také majonézu light, která má zhruba poloviční energetickou hodnotu.

3. Volte jiné tepelné úpravy než smažení nebo alespoň přebytečný tuk odsajte ubrouskem.

4. Smaženého kapra či řízek můžete také zbavit přebytečného tuku krátkým ponořením do vroucí vody.

Máte rádi smažené ryby? Tak pozor, co si kupujete? Abyste místo ryb nejedli jen vodu...!
Autor: profimedia.cz
5. Vybírejte si méně kalorické druhy cukroví (např. sněhové pusinky) nebo alespoň menší kousky.

6. Při přípravě cukroví se snažte omezit množství použitého tuku.

7. Zkuste připravit návštěvě odlehčenou variantu pohoštění (např. v podobě zeleninových jednohubek – podklad plátek mrkve, okurky a na to tvarohovou pomazánku s křenem, česnekem apod.), uvidíte, že to po několikadenním přejídání většina hostů ocení.

Camembert se salátem
Autor: profimedia.cz
8. Dejte si pozor na alkohol, který je energeticky velmi vydatný, místo tvrdého a sladkého alkoholu si dejte raději skleničku vína či piva (1 dcl vaječného koňaku má v sobě víc kalorií než deset deka vepřového masa).

9. Nebojte se experimentovat. Používejte při přípravě cukroví méně běžné suroviny, které mohou pomoci snížit energetickou hodnotu (např. ovesné vločky, mrkev, různé druhy ovoce, celozrnnou mouku apod.). Kupujte netradiční ryby, méně známé ovoce apod.

10. Nejdůležitější rada na závěr: Vždy záleží na zkonzumovaném množství, zbytečně se nepřejídejte. Na štědrovečerní večeři si bez výčitek pochutnejte, není nutné hledat pokaždé nějaké méně energetické náhražky. Další dny využívejte metodu JJP (jez jen polovinu toho co o předešlých Vánocích). 

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji