Celiakie (nesnášenlivost lepku) trápí asi procento populace, ale čím dál více lidí se kvůli touze po vysněné postavě k této dietě obrací rovněž proto, že se ukázalo, že vede i ke snižování hmotnosti. Je však důležité přemýšlet nad tím, aby byl dietní jídelníček komplexní. Protože například úplné vynechání sacharidů není dobrým řešením.
Co od ní čekat: pozvolný, ale dlouhodobě udržitelný pokles váhy díky vynechání pečiva.
Výhody a nevýhody: naprosté vynechání sacharidů, které s sebou tato dieta, pokud se používá k hubnutí, nese, není vhodné, projevuje se například výkyvem nálady, ospalostí, únavou; částečné omezení bílé mouky ale rozhodně zdravé je.
Nejde v pravém slova smyslu o dietu vhodnou ke shazování váhy, protože je určena hlavně lidem s celiakií, kteří nesmějí jíst lepek ze zdravotních důvodů.
Je to dáno především tím, že klesne zejména spotřeba bílé pšeničné mouky a sacharidů v ní obsažených.
Potraviny obsahující mouku mají zkrátka více kalorií než jejich bezlepkové varianty.
-
Stačí tedy eliminovat vše, v čem je obsažena mouka (pšeničná, ovesná i žitná).
-
To znamená vzdát se většiny běžného pečiva, sladkostí, těstovin či potravin zahušťovaných moukou (to jsou například i některé uzeniny a omáčky).
-
Úskalí této diety tkví v nedostatku sacharidů, kterých bezlepkové potraviny obsahují velmi málo.
-
Výsledkem je únava, pocit hladu a také jojo efekt. Sacharidy totiž tělo ke svému správnému fungování potřebuje, a je tedy třeba je nahrazovat jinak. Například pomocí ovoce.
Skutečná bezlepková dieta se jich navíc nevzdává úplně, protože pečivo rovněž používá, ale to se peče z bezlepkové a podstatně dražší mouky.