Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Kdy chodí Tři králové a víte, co na jejich svátek upéct? Plus text celé koledy

1. ledna 2024 | 07:43

Kdy jsou Tři králové a proč se tento svátek slaví? Znáte legendu o třech mudrcích putujících do Betléma? Víte, co znamenají písmena nade dveřmi a jak zní celá koleda My Tři králové? A už jste pekli tříkrálový koláč?

Co ve článku najdete:
Jak zní legenda o Třech králích?
Co je zkratka K+M+B?
Celý text koledy My Tři králové jdeme k vám
Recept na tříkrálový koláč

Kdy chodí Tři králové a znáte jejich jména?

Svátek Tří králů připadá každoročně na 6. leden a hlavně pro věřící je to další slavnostní den. Končí křesťanské Vánoce a v ulicích se objevuje trojice králů – Baltazar, Kašpar a Melichar – kteří jdou požehnat nejen vašemu domu. Vzhledem k tomu, že má u nás velkou tradici charitativní Tříkrálová sbírka, potkáte na mnoha místech koledníky převlečené do královských převleků s kasičkami v ruce.

Co znamená K+M+B?

Tři králové nade dveřmi svěcenou křídou napíšou písmena K+M+B. Není to však zkratka jejich jmen, ale latinské věty: "Christus mansionem benedicat." To v překladu znamená: "Kristus ať obydlí žehná." Křížky značí Svatou trojici – Otec, Syn a Duch svatý. Za posledním písmenem se píše ještě letopočet, který symbolizuje požehnání na celý rok. 

Legenda: Odkud a proč přišli?

Legenda říká, že Tři králové byli velmi učení mudrci, kteří přišli z východu. Podle hvězd totiž poznali, že se má narodit velký král, a tak se ho – vedeni jasnou kometou – vydali pozdravit, poklonit se mu a předat mu dary: zlato, kadidlo a myrhu, které v té době patřily k tomu nejcennějšímu. Zlý král Herodes je vyzval, aby mu prozradili místo, kde se děťátko nachází. To neudělali a Herodes z obav o svůj trůn nechal zavraždit všechny betlémské chlapce do dvou let. Josef byl ve snu včas varován a stihl s Marií a Ježíšem uprchnout do Egypta.

Jak vypadali Tři králové a co nesli?

Každý z králů symbolizuje jeden světadíl. Který z nich byl tmavé pleti, ale není tak úplně jasné.

Melichar se považuje za nejstaršího krále. Symbolizuje Evropu a Ježíšovi přináší zlato, které bývá vyobrazeno jako zlatá koruna a žezlo nebo jako truhla se zlatem. Na hlavě má korunu.

Kašpar, který Ježíšovi nese myrhu a na hlavě má šátek s královskou korunou, byl znázorňován jako muž s černou pletí. Symbolizovat má africký kontinent. Podle některých legend měl ale tmavou barvu pleti a původ z Afriky Baltazar.

Baltazar podle legendy zastupuje Asii, na hlavě má turban s korunou. Byl vyobrazován se žezlem v ruce, jindy se zlatou nádobkou nebo kadidlem. Jak už ale bylo řečeno, někdy bývá zaměňován s Kašparem.

Píseň My Tři králové: Znáte všechny sloky?

My Tři králové jdeme k vám, 
štěstí, zdraví, vinšujem vám.

Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přisli z daleka.

Z daleka je cesta naše,
do Betléma mysl naše.

Co ty, černej, stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu?

A já černej vystupuju
a nový rok vám vinšuju.

A my taky vystupujem
a nový rok vám vinšujem.

Náš tip: Den po svátku Tří králů začíná masopustní období. Více se o něm dozvíte v článku níže:

Tříkrálový koláč se štěstíčkem

Ke svátku Tří králů patří i tradiční tříkrálový koláč. U nás nemá takovou tradici, velmi oblíbený je ale například ve Francii. Do koláče se zapéká takzvané štěstíčko, což může být malá figurka, mince, celá fazole nebo třeba mandle. Kdo ho najde, stává se na jeden den králem a užívá si různých výhod. Upečte si tuto dobrotu!

Budete potřebovat:

1 balení listového těsta
120 g změklého másla
120 g krupicového cukru
2 vejce
120 g mletých mandlí
1 lžičku mandlového likéru, případně mandlového nebo vanilkového extraktu  hladkou mouku na vál
vejce na potření

Postup:

1. V míse utřete změklé máslo s cukrem do pěny. V misce rozšlehejte dvě vejce a pomalu je přišlehejte k máslu s cukrem. Přidejte mleté mandle a likér nebo extrakt a umíchejte hustý krém.

2. Listové těsto rozdělte na dvě poloviny a rozválejte je na pomoučeném válu na plát. Pomocí kulaté dortové formy nebo pokličky z každého plátu vykrojte kruh.

3. Jeden kruh těsta položte na plech s papírem na pečení a rozetřete na něj připravený mandlový krém tak, aby po okraji zůstal asi centimetr volný. Do náplně vložte malou figurku (minci, fazoli apod.), okraje těsta trochu navlhčete a zakryjte druhým kruhovým plátem. Okraje k sobě dobře přimáčkněte, aby náplň během pečení nevytékala, a nožem opatrně naznačte na povrchu těsta čáry od středu směrem k okrajům. Dejte při tom pozor, abyste těsto neprořízli. Koláč dejte na 20 minut do chladničky a mezitím rozehřejte troubu na 200 °C.

4. Vychlazený koláč potřete navrchu rozšlehaným vejcem, dejte do trouby a pečte asi 30 minut dozlatova. Pokud začne během pečení hnědnout, zakryjte ho alobalem. Než koláč začnete krájet, nechte ho vychladnout. A nezapomeňte ke krájení svolat celou rodinu.

Zdroj: Recepty.cz

Autor: taj