Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Jaký kufr do letadla? Rozměry se liší! Poradíme, se kterým vás zaručeně pustí

30. dubna 2019 | 12:00

Mnoho leteckých společností změnilo pravidla, která se týkají rozměrů příručních zavazadel, která má cestující u sebe na palubě letadla. Před odletem je tedy důležité si zjistit, jakou velikost zavazadla povoluje právě ta společnost, se kterou letíte. Připravili jsme pro vás podrobný přehled. Nenechte se zaskočit!

Jste natěšení na dovolenou a nechcete žádná nepříjemná překvapení? Tak je důležité si před odletem, nejlépe ještě doma, změřit své příruční zavazadlo a zjistit si, jaké rozměry povoluje letecká společnost, se kterou letíte. Pokud vaše zavazadlo bude přesahovat zadané rozměry, zaplatíte totiž poměrně vysoký poplatek, který vás u nízkonákladových společností může stát víc, než kolik jste zaplatili za letenku.

Při měření svého kufru si dávejte pozor i na madla a kolečka, která se musí do rozměrů vejít. Svou roli hraje i váha zavazadla. Někde vám rozměry zkontrolují, jinde možná projdete s pár centimetry i kily navíc, penále je ale vysoké a riskovat se nevyplatí.

Jaké palubní zavazadlo projde u každé aerolinky?

Každá aerolinka má pravidla jiná, proto se před odletem pečlivě informujte. Univerzálním rozměrem, který vám vezme každá společnosti je 40 cm x 20 cm x 25 cm. Váhu se snažte držet maximálně do 8 kilogramů. Standardní kabinový kufr o větších rozměrech, tedy 55 x 40 x 20 cm berou na palubu společnosti Eurowings, Lufthansa, Smart Wings, Volotea a Vueling.

Malý kabinový batoh 40x25x20 - Kipling TSUKI S, 4190 Kč
Autor: archiv firem

Zato například společnost Ryanair, která má velmi levné letenky, změnila nedávno svoje podmínky na přepravu příručních zavazadel a na palubu letadla vás pustí pouze s kabelkou nebo taškou na notebook o maximálních rozměrech právě 40 cm x 20 cm x 25 cm.

Pokud chcete letět s příručním zavazadlem, které může mít maximálně 10 kilogramů, musíte si za něj připlatit, a to na letu tam i zpět. Nezapomeňte si proto zkontrolovat podmínky přepravy zavazadel u každých aerolinek, u kterých si plánujete koupit letenku. Kvůli poplatkům za zavazadla s vám totiž může cesta značně prodražit.

V mnoha společnostech je povolené pouze jedno zavazadlo, u některých můžete mít ještě malou kabelku nebo třeba tašku na notebook. Pokud však ne, budete nuceni před nástupem do letadla nacpat kabelku do malého kufru. Mnoho leteckých společností nabízí speciální balíčky, ve kterých máte povolené větší rozměry zavazadla, nebo zavazadlo navíc. Samozřejmě si za tento komfort připlatíte, někdy se ale vyplatí víc, než poplatek za odbavení.

Podívejte se na kabinová zavazadla, která mají povolený rozměr, v naší fotogalerii:

Co si vzít do letadla? Pozor na pití a manikúru!

Pozornost věnujte i obsahu svého zavazadla. V jednom může být maximálně 1 litr tekutin a v jednotlivých obalech pak objem nesmí překročit 100 ml. To platí zpravidla i pro krémy a aerosoly. Převážet nesmíte nůžky, nože ani střelné zbraně. Tekutiny byste navíc měli mít zabaleny v průhledném obalu (postačí vám sáček). Výjimku tvoří jídlo a pití pro kojence a batolata. Přesné informace naleznete vždy na stránkách aerolinek.

Klasický zapalovač, elektronickou cigaretu, nebo powerbanku můžete mít s sebou v palubním zavazadle, ovšem i zde platí přísná pravidla. Benzinové zapalovače typu Zippo nesmíte mít při letecké přepravě v žádném ze zavazadel, ani v tom odbaveném! Nechte je proto doma. Také powerbanku vám na palubu s jistotou vezmou jen v případě, že má do 10 000 mAh. S větší kapacitou už mají často aerolinky problém.

Autor: Markéta Luštincová