Jak vypadá návštěva u lékaře homeopata? Víme, co vás čeká!

11. června 2025 | 06:00

Homeopatie je léčebná metoda, která přistupuje ke každému pacientovi individuálně. Při volbě homeopatického léku je proto potřeba podrobně vědět, jak se pacient cítí a jaké jsou příznaky jeho zdravotních obtíží. U chronických onemocnění se zkoumá kromě projevů také to, kdy se nemoc poprvé objevila a co byl její spouštěč. Cílem homeopatické léčby je podpořit přirozené fyziologické procesy v těle a nasměrovat ho k rovnováze a k jeho uzdravení. Homeopatie cílí na tělo jako celek, propojuje fyzické a psychické aspekty a pacienti se po správně nastavené léčbě mohou nejen zbavit svých zdravotních obtíží, ale získat rovnováhu také ve své psychice a energii.

Jak vypadá návštěva u homeopata? Zeptali jsme se MUDr. Lucie Kozákové, ORL lékařky, homeopatky a lektorky Homeopatické lékařské asociace (HLA).

Paní doktorko, v čem je návštěva u homeopata jiná než u lékaře, který homeopatii nepraktikuje?

Na homeopatické konzultaci podrobně probíráme nejen zdravotní potíže pacienta, se kterými přišel, ale prakticky celý jeho dosavadní život. Homeopatická léčba řeší člověka komplexně, zahrnuje nejen to, jak vypadají zdravotní obtíže pacienta, ale i pocity, které přitom má. Velmi důležité je pátrat po příčině, spouštěči, kdy se poprvé zdravotní potíže v životě člověka objevily a podle toho nastavíme léčbu. Dále je potřeba zohlednit i to, jak člověk vypadá, jaké má sklony k fyzickým obtížím, jak se chová, tedy jeho psychické nastavení, které ve výsledku vedou k vybrání tzv. konstitučního léku neboli léku citlivého typu.

S jakými obtížemi k vám pacienti chodí?

Moje lékařská specializace je ORL (ušní, nosní, krční), ale mohu a řeším i obtíže jiných medicínských oborů, protože hodnotím člověka jako celek. Z mého ORL oboru nejčastěji léčím opakovanou nemocnost nejen dětí, ale i dospělých, časté rýmy, záněty uší, angíny, z chronických onemocnění u dětí také potíže spojené se zvětšenou nosní mandlí, z jiných odvětví např. bolesti hlavy, různé chronické neuralgické potíže, bolesti kloubů, různé projevy kožních obtíží jako jsou ekzémy, opakovaný výskyt oparů, dále potíže spojené s menstruačním cyklem, chronické trávicí obtíže a v neposlední řadě různé psychické problémy.

Jak vypadá návštěva u lékaře homeopata: víme co váš čeká!
Autor: iStock

Jak vypadá první sezení pacienta u homeopata?

Na prvním setkání s pacientem podrobně probereme bod po bodu jeho odpovědi na otázky v homeopatickém chorobopisu, které obsahují popis jeho potíží, rozbor jeho osobní a rodinné anamnézy. U rodičů, kteří přicházejí se svými dětmi, také otázky týkající se období před porodem, kolem i po porodu. V podstatě vše, co se týká jejich dosavadního života, jak po stránce fyzické (prodělaná onemocnění), tak i to, co zásadního v životě člověk prožíval. Důležité pro volbu homeopatické léčby je i to, jak pacient vypadá po fyzické stránce a jak se projevuje.

Co všechno potřebujete o pacientovi vědět, abyste ho mohla začít léčit?

Pro celkové zhodnocení zdravotního stavu potřebuji k nahlédnutí předchozí lékařské zprávy pacienta, abych věděla, že byl odborně vyšetřen a byla vyloučena možná závažná organická příčina jeho potíží, např. při bolestech hlavy je nutné neurologické vyšetření, včetně zobrazovacích metod, CT anebo vyšetření magnetickou rezonancí. Pacienti vyhledávají péči homeopata většinou po tom, co jim klasická medicína nedokázala pomoci. Přestože mají většinu lékařských vyšetření v pořádku, potíže mají dále, např. již zmiňované bolesti hlavy anebo je nechtějí řešit cestou klasické medicíny, např. chirurgické odstranění zvětšené nosní madle a chtějí zkusit léčbu konzervativní, neinvazivní, šetrnou, bez nežádoucích účinků.

Získáváte informace až na sezení s pacientem nebo si o ně říkáte dopředu?

Před osobním setkáním si dopředu nechávám od svých pacientů vyplnit homeopatický chorobopis. Po jeho zpracování si udělám terapeutickou rozvahu, jaké konkrétní homeopatické léky bude pacient pravděpodobně potřebovat. Poté na osobní konzultaci, na základě doplněních informací při osobním pohovoru, definitivně upravím finální předpis léčby. Myslím, že je to výhodné i pro pacienta, který se v klidu, doma zamyslí nejen nad svým zdravotním stavem, ale i nad celým uplynulým životem a případně doplní do chorobopisu informace ze své zdravotní dokumentace. Tento postup beru i jako terapeutický, mnohdy si pacient při sepisování své životní cesty uvědomí, že je např. přetížený a jeho tělo mu prostřednictvím fyzických nemocí říká, že je potřeba zvolnit, zastavit se, přehodnotit životní režim, jak tomu bývá u syndromu vyhoření, kterým v dnešní době trpí mnoho lidí.

Řešíte na sezení u pacienta jen jeho akutní obtíže, nebo se zabýváte i celkovým stavem?

Na osobní konzultaci řešíme zdravotní stav pacienta komplexně. Pacient dostane nejen homeopatické léky k léčbě chronických, dlouhodobých obtíží, ale i léky na obtíže akutně vzniklé. Dále, pokud se mu objeví jakékoliv potíže, se kterými by potřeboval pomoci, může mě kontaktovat formou emailové komunikace a já mu léčbu upravím podle aktuální situace.

Jak časově je návštěva u lékaře homeopata náročná?

Konzultace obvykle trvají 1-1,5 hodiny. Během pohovoru společně pátráme, co mohlo zdravotní potíže člověka vyvolat. Často zjistíme, že příčinou je nějaký stres v minulosti, prožité trauma, které spustilo kaskádu zdravotních potíží. V těle se neděje nic náhodně a fyzická nemoc je důsledek nerovnováhy v těle člověka. Je potřeba, aby člověk pochopil, proč se mu nemoc objevila a v ideálním případě provedl ve svém životě takové změny, které ho opět navrátí do psychické pohody. Já jsem v pozici jakéhosi průvodce, který mu vysvětlí souvislosti, proč stoná, a pomocí homeopatické léčby mu pomohu k návratu do tělesné rovnováhy, k uzdravení.

Jak probíhá následná péče?

Na konci každé konzultace se domluvím se svým pacientem, že mě za 4 týdny užívání homeopatické léčby kontaktuje prostřednictvím emailové komunikace. Sdělí mi, jak se mu daří, jak se vyvíjí anebo mění jeho zdravotní stav, nejen potíže, se kterými přišel, ale zajímají mě i ostatní fyzické příznaky a jeho emoční nastavení, tedy celý člověk. Pokud je potřeba a vyžaduje to zdravotní stav pacienta, domluvíme se opět na osobním setkání.

MUDr. Lucie Kozáková pracovala 25 let jako lékařka na oddělení ORL v nemocnici v Litoměřicích. Během své profese začala zajímat o homeopatii, vzdělávat se v ní a zjistila, že je to velmi účinná, a hlavně šetrná metoda, která může být prospěšná při léčbě různých zdravotních obtíží. Své pacienty přijímá v homeopatické ordinaci v Terezíně a aktivně působí také na webu www.svethomeopatie.cz, kde provozuje homeopatickou poradnu.

 

MUDr. Lucie Kozáková
Autor: Archiv MUDr. Lucie Kozákové

Autor: Lenka Knápková