Dlouhá historie
Parfémy existují od samého počátku lidstva, nejprve je lidé používali ve formě bylinek a květin, později v podobě sofistikovanějších vonných olejů a kadidel. První důkaz používání parfémů byl nalezen ve staré hrobce královny Hatšepsovet v Thébách. Tam bylo ve starověku používání vonných olejů z myrhy a dalších vzácných ingrediencí dovezených loďstvem z bájné země Punt velmi oblíbené.
Ingredience
Dnes je většina složek parfémů chemicky získávaná, dříve však mezi nejoblíbenější přísady patřilo koření, bylinky a květiny. Naši předkové voněli nejčastěji bergamotem, myrhou, koriandrem, pryskyřicí nebo mandlemi. Běžný dnešní parfém obsahuje od 20 do 250 ingrediencí.
Voní na každém jinak
Na každém člověku voní parfém jinak. Je to díky odlišnému pH pokožky. To, jak se vůně na své nositelce či nositeli rozvine, ovlivňují také biologické změny v pH pokožky, které jsou ovlivněny hormony, u žen pak cyklem nebo stresem.
Síla vůně
Vzpomenete si také na vůni, která vám připomíná dětství? Mohou to být babiččiny buchty, vůně dětského olejíčku nebo vypraného prádla. Všechny tyto vzpomínky jsou velmi silné a udržíte si je proto daleko déle než třeba zrakové. Je to díky tomu, že čichové buňky zachytí vůni a vyšlou signál do mozku, kde se informace zpracuje a uloží se. Vůně se tak přiřadí k danému okamžiku a vzpomínka se vybaví.
Aplikace je základ
Víte, že parfém se má aplikovat na místa kde tepe krev? Nejlépe tedy na šíji, zápěstí, předloktí a za uši. Tady voní nejvýrazněji a nejsilněji. Je to tím, že je na těchto místech tenká kůže a jak zde pulzuje krev, takže jsou teplejší a parfém se lépe odpařuje a voní.
Nejčastější ingredience
Mošus nebo pižmo jsou nejčastější ingrediencí v parfémech. Získávalo se z pohlavních žláz přežvýkavce kabara pižmového. Ten byl však vyhuben a je zařazen mezi chráněná zvířata a tak se vyrábí synteticky. Pižmová vůně působí příznivě na psychiku, přináší uvolnění a povzbuzení a je považována za velmi silné afrodiziakum.