Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Moderní praní: Ekologicky, bez předpírky a na třicítku

Perte ekologicky
10. května 2022 | 06:00

Pamatujete si časy, kdy se špinavé prádlo namáčelo, pralo při vysokých teplotách a jemné zásadně v ruce? Ta doba už je dávno pryč. Poradíme vám užitečné tipy, se kterými budete mít vypráno šetrně, a navíc ekologicky.

Perte ekologicky

Moderní pračky perou s ohledem na životní prostředí – šetří vodu, energie a umějí si samy dávkovat prací prostředky. To je výhodné nejen pro přírodu, ale i pro oblečení a vaši peněženku. Mohou disponovat i takovými vychytávkami, jako je ovládání pomocí mobilu skrze aplikaci, dále speciálními dvířky AddWash, kterými během pracího cyklu můžete přidávat zapomenuté kousky prádla, nebo praním pomocí hygienické páry, která odstraňuje nejen skvrny, ale i viry a bakterie.

Video se připravuje ...
Jak vyčistit myčku bez chemie? Pomůže vám ocet i jedlá soda • VIDEO: Karel Dlabač

Třicítka stačí

V dnešní době zvyšujících se cen zapomeňte na finančně nevýhodné předpírání a perte zastudena. Vysoké teploty prádlu nesvědčí, látka se víc opotřebovává a samozřejmě bledne barva. S pomocí moderních technologií, jako je EcoBubble od Samsungu, a kvalitních pracích prostředků se praní při nízkých teplotách nemusíte vůbec bát, odstraňuje skvrny hned od začátku pracího cyklu, takže není důvod oblečení vystavovat příliš vysokým teplotám.

Méně je více

Většinou máme snahu dostat do pračky co nejvíc oblečení, protože je to ekonomické a koneckonců i ekologické. Pozor na to, abyste ji nepřeplnili až moc – ideální je do 80 procent. Oblečení tím umožníte potřebný pohyb uvnitř bubnu, a prací prostředek tak snadněji pronikne do hloubky vláken. Navíc se tímto způsobem látky při praní tolik nepomačkají a vy si ušetříte zdlouhavé a často nenáviděné žehlení. Nepřehánějte to ani s množstvím pracího prášku. Prádlo nebude čistější, ale prostředek na něm může ulpět a dráždit pak pokožku.

Pračku nikdy nepřeplňujte
Autor: istock.com

Spousta programů, mnoho možností

Je jen velmi málo látek, které se nedají v moderních pračkách vyprat. Před dvaceti lety se používaly maximálně tři programy: předpírání, „na šedesát“ a "pereme vlnu". Dnešní pračky mají nekonečně mnoho pracích programů, a tedy i možností. Pokud používáte jen jeden nebo dva, děláte chybu. Se správným výběrem programu můžete bez obav prát opravdu i ty nejjemnější materiály. Úsporné programy rovněž umožňují naplnit pračku jen do půlky s poloviční spotřebou vody, takže se nemusíte bát, že na 10 kousků oblečení spotřebujete stejné množství vody a energie jako na celou čtyřkilovou várku.

Třiďte prádlo

Stále platí, že třídění prádla před praním se vyplatí. Pokud se obáváte, že vaše oblečení v pračce pustí barvu, raději ho před vložením do pračky namočte v umyvadle s pracím gelem. Bude-li voda zbarvená, rozhodně oblečení nedávejte do pračky mezi ostatní. Týká se to zejména oblečení s výraznými, sytými barvami, jako je například zářivě červená, která by z vašeho šatníku udělala cukrovou vatu. Nebojte se, že by gel zanechal na barevném oblečení stopy, stačí ho jen smýt vodou a je pryč.

Autor: REDAKCE