Jelikož se při jeho užívání znaky nespojují, je písmo podobné tiskacímu, což by mělo zajišťovat ulehčení při učení psaní. Písmo je navíc čitelnější, což je určitě výhoda jak pro učitele, tak pro jejich žáky. Spojování písmen způsobuje podle autorky písma Comenia Skript nečitelnost, která mj. učitelkám značně ztěžuje opravování písemek.
"Typickým prvkem písma je jednoduchost, která se na první pohled projevuje u velké abecedy. Malá abeceda je té dosavadní víceméně podobná, nemá však smyčky," popsala grafička hlavní znaky svého písma. Písmena se při psaní vůbec nespojují.
Dohlížet budou odborníci
Písmo se bude testovat dva roky. Názory dětí, rodičů a učitelů budou po celou dobu zpracovávat psychologové a experti z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Vše samozřejmě pod souhlasem rodičů. Rozšíření na více škol závisí nejen na jeho úspěšnosti, ale i na oblíbenosti u učitelek.
"Ministerstvo školství nemá v úmyslu zavádět psací písmo Comenia Script plošně do všech škol, a to ani v případě jeho úspěšného ověření, bude se jednat o alternativu k současně užívané podobě psacího písma," vyjádřil se k projektu úřad.
Vědecký posudek
Grafologové ale s touto školskou inovací nesouhlasí. "Školní předloha by v sobě měla nést potenciál pro co nejširší rozvoj osobnosti. Comenia Script však svou zredukovanou podobou na formy tiskacích písmen všestranný rozvoj osobnosti neumožňuje a spíše jej omezuje," vyjádřila se k návrhu nového písma Česká grafologická komora.
Co na to autorka?
Lencová se k námitkám grafologů vyjádřila takto: "Mnohé děti k jednoduchému písmu dospívají samy, ne však z lenosti, ale z potřeby psát čitelně. Mohou to potvrdit i mnozí dospělí, kteří takto píší."