Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Vakcína proti rakovině prsu? Možná už brzy!

Fotografie
1. června 2010 | 06:30

Rakovina prsu je jednou z nejčastějších příčin úmrtí nejen českých žen. Nyní všem svitla naděje. Američtí vědci totiž vynalezli vakcínu, která by jedna mohla sloužit jako prevence, jednak jako lék na tento druh rakoviny.

Muž, který stál u zrodu této látky, americký lékař Vincent Tuohy tvrdí, že účinky vakcíny mohou být skutečně monumentální. „Věříme, že jednou bude tato vakcína zajišťovat jak prevenci dospělých žen před vznikem rakoviny prsu, tak i léčbu pacientek rakovinou už zasažených,“ řekl doktor Tuohy. „Vakcinace bude probíhat stejně plošně a snadno, jako očkování proti mnoha nemocem u malých dětí,“ věří.

Krom primárního zacílení na nádory prsou by mohla být látka účinně použita na další typy nádorů. Tato ‚zázračná‘ látka je mířena na bílkovinu s názvem alphalactalbumin, který je jednak obsažen v mléku všech savců, tedy i člověka, ale také doslova číhá ve většině prsních nádorů. Vakcína, která je v těle díky očkování, aktivuje imunitní systém, jakmile se tato bílkovina v těle objeví.

Rakovině prsu se dá předejít

Tým doktora Tuohye testoval látku na hlodavcích, kteří byli z hlediska genetiky náchylní k rakovině prsu. U těch bez vakcíny propukla rakovina do deseti měsíců. Ti, kteří byli naočkováni, zůstali zdraví. „Jsou to jednoznačné výsledky ano/ne. Je to naprosto jasné. Skutečně věříme, že rakovina prsu je nemoc, které se dá předcházet,“ tvrdí doktork Tuohy.

Jediným nežádoucím účinkem je skutečnost, že nová látka, která by mohla zabránit vzniku rakovině, zasáhne fyzickou způsobilost kojit dítě, a to právě proto, že bílkovina, na niž látka zaciluje, je obsažena právě v mateřském mléce. „V žádném případě to ovšem neznamená, že by žena nemohla mít děti,“ dodává doktor Tuohy.

Testy na pacientkách už příští rok?

Ještě ovšem uplyne mnoho času a bude nutné provést mnoho testů a pokusů k potvrzení účinků a vyloučení rizik, než se vakcína dostane do provozu. Tuohy je ovšem optimistický i v tomto směru. „Doufáme, že již v příštím roce by mohlo začít testování na lidech. Bude probíhat ve dvou fázích. Nejprve bude látka vyzkoušena u vybraných žen v pokročilém stádiu rakoviny prsu. Druhé kolo testování proběhne na vybraném vzorku žen, jejichž genetické dispozice silně předpokládají vznik rakovinu prsu. Obě fáze jsou zacíleny na zjištění bezpečnost a účinnosti vakcíny,“ popisuje proces doktor Tuohy.

„Pokud látka bude stejně fungovat na lidech, jako funguje na hlodavcích, bude se jednat o převrat v léčbě rakoviny. Tímto postupem by se mohlo množství žen s nádorovým onemocněním snížit až o 70 procent,“ plánuje Tuohy.

Autor: INT, šim