Kouření marihuany zvyšuje riziko mrtvice a infarktu | Pro ženy | Blesk.cz

Kouření marihuany zvyšuje riziko mrtvice a infarktu

15. května 2008 | 10:36

Máte rádi marihuanu? Vědci z USA varují: Časté kouření "trávy" zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.Tvrdí to američtí vědci, podle nichž látky obsažené v kouři této drogy zvyšují obsah některých rizikových proteinů v krvi, což v konečném důsledku může vést k ucpání věnčitých cév v srdci či cév v mozku.

Podle Jeana Luda Cadeta z amerického Národního institutu pro užívání drog se aktivní chemická látka z marihuany - THC neboli delta-9-tetrahydrokanabinol - váže na receptory pro kanabinoid (CB) umístěné na buňkách mnoha typů různých orgánů.

Receptory pro CB přitom byly objeveny v mozku, srdci, játrech, ledvinách a slezině. Tým doktora Cadeta zjišťoval, jaký vliv pravidelné a časté kouření marihuany má na změny různých krevních bílkovin.

Analýza výsledků prokázala, že u těžkých kuřáků marihuany došlo k výraznému vzrůstu obsahu bílkoviny apolipoprotein C-III (apoC-III) v krvi. ApoC-III přitom patří do rozsáhlé skupiny bílkovin, které reagují s tuky a fungují jako transportér tukových částic z buněk a do buněk. ApoC-III se účastní přepravy triglyceridů a oddaluje jejich odbourávání.

Zvýšený obsah bílkoviny apoC-III v krvi kuřáků marihuany je zřejmou příčinou zvýšeného rizika infarktu a mrtvice.

Studie vyšla v odborném časopise Molecular Psychiatry.

Autor: Famous
Související články