Antikoncepce - udělejte si přehled | Pro ženy | Blesk.cz

Antikoncepce - udělejte si přehled

31. ledna 2008 | 10:00

Na trhu jsou desítky druhů antikoncepce. Ale hodně žen zná jen ty, které jim předepsal lékař už před lety. A ty nemusí po takové době tělu vyhovovat

Moderní hormonální antikoncepce už nabízí víc než jen ochranu před nechtěným početím. Některá zlepšuje kvalitu vlasů, jiná tlumí bolesti při menstruaci, další zvyšuje chuť na sex. Gestageny poslední generace ženám zaručují tzv. antiandrogenní účinek, tedy zlepšení kvality pleti, vlasů, řešení problémů s nadměrným ochlupením, dále snižování krevních ztrát při silné menstruaci a podobně. Pomáhá odstraňovat i nepříjemný předmenstruační příznak, jakým je nadměrné zadržování vody v těle. Antikoncepce s velmi nízkou dávkou hormonů je vhodná spíše pro starší ženy. KONDOMY JSOU NEJZNÁMĚJŠÍ Účinnost: při správném použití 98 %. Výhody: kondomy jsou k dostání bez předpisu téměř všude, chrání i před pohlavními nemocemi Nevýhody: nepohodlí při navlékání, možnost plísňových onemocnění, snížení erotického napětí. Cena: okolo 15 Kč za kus.


PESAR - SILIKONOVÝ KLOBOUČEK Gumový nebo silikonový klobouček, který se zavádí do pochvy. Účinnost: 92-96 % Výhody: je určený hlavně pro ženy, které špatně snášejí hormonální antikoncepci, mají vysoký krevní tlak a křečové žíly. Pomáhá při inkontinenci. Nevýhody: nepohodlné zavádění, u některých žen vede k tvorbě cyst. Některé ženy jsou alergické na spermicidní gel, který se používá při zavádění. Gynekolog musí nejméně jednou za rok zkontrolovat, zda pesar správně sedí. Jestliže přiberete nebo zhubnete víc než 3 kg, musíte jít na mimořádnou prohlídku. Cena: okolo 2 000 Kč.
NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO Umělohmotné nebo měděné tělísko ve tvaru T, přibližně třícentimetrové, známé jako Dana. Zůstává v děloze, dokud ho lékař nevyndá, ovšem nanejvýš 7 let. Účinnost: 99 %. Výhody: účinkuje ihned, může se použít i nouzově, jestliže si ho necháte zavést do dělohy nejpozději 5 dnů po nechráněném sexu. Nevýhody: nepříjemné pocity, silnější a bolestivější menstruace, riziko zánětu. Cena: 1 000 - 6 000 Kč, vydrží až 5 let.
IMPLANTÁT POD KŮŽI Ohebná tyčinka, ze které se uvolňuje hormon progesteron. Vpichuje se do předloktí. Výhody: implantát chrání tří roky, ale můžete si ho kdykoliv nechat vyndat a plodnost se ihned obnoví. Chrání také před osteoporózou. Protože neobsahuje estrogen, zvyšuje chuť na sex. Nevýhody: v případě komplikací se tělísko chirurgicky odstraní. Pokud se tak stane po 6 měsících od zavedení, peníze vám už nevrátí. Cena: okolo 6 800 Kč na 3 roky + poplatek za zavedení. Lze ho koupit na splátky, v přepočtu vyjde na stejnou cenu jako pilulková forma.
ANTIKONCEPČNÍ NÁPLAST Umělohmotný čtvereček 4,5x4,5 cm, který se nalepí na stehno, rameno, břicho nebo na zadeček. Obsahuje progestogen a estrogen. Funguje jako běžná antikoncepční pilulka, rozdíl je v tom, že se hormony budou pomalu uvolňovat do krve. Účinnost: 99 %. Výhody: stačí, když si na výměnu náplasti vzpomenete 1x za týden a vyhnete se zažívacím problémům nebo nadýmání, které může tabletka způsobovat. Nevýhody: není pro vás, jestliže máte vysoký krevní tlak nebo sklon k žilní trombóze, není vhodný ani pro silné migreničky. Cena: okolo 1 000 Kč/3 měsíce.
ORÁLNÍ ANTIKONCEPCE Kombinované tabletky třetí generace (nejčastější typ), obsahují estrogen a progestogen. Před nasazením hormonů je nezbytně nutné vyšetření a rozbor krve, posouzení jaterních a ledvinových funkcí a kontrola srážlivosti krve. Je výhradně na lékařský předpis. Účinnost: 99 %. Výhody: nabídka je velmi široká, některé zlepšují pleť (Belara, Jeanine a další), jiné s nízkou dávkou estrogenu zvyšují chuť na sex (Mineese, Mirelle a další). Nevýhody: pilulku musíte spolknout každý den ve stejnou dobu. Jako všechny hormonální metody, i tato má vedlejší nežádoucí účinky. Není vhodná pro ženy, které mají nebo měly vysoký krevní tlak, sklon k žilní trombóze a křečové žíly. Cena: 150-450 Kč/měsíc.
HIT: MINIPILULKY Jde o pilulky obsahující jen gestagen. Neobsahují estrogen, takže se hodí i pro ženy, které mají vyšší tlak. Nesnižují chuť na sex. Výhody: obsahují nejnovější gestagen, který je podobný přirozenému gestagenu v organismu. Znamenají minimální zátěž na metabolický systém, pomáhají i při předmenstruačním syndromu (Jasmine, Jaminelle) Nevýhody: pilulku musíte spolknout každý den přesně ve stejnou dobu. Cena: od 350 Kč/měsíc.
NITRODĚLOŽNÍ SYSTÉM Malé umělohmotné tělísko nebo spirála (Mirena), která se zavede do dělohy na 5 let a zároveň uvolňuje hormon progesteron, je u českých žen antikoncepční hvězdou. Účinnost: 99 %. Výhody: zabezpečí kratší, slabší a méně bolestivé krvácení, pomáhá léčit bolestivé krvácení, nesnižuje libido. Je výjimečně spolehlivá, protože je kombinací chemické i mechanické ochrany. Cena: okolo 5 500 Kč (ochrana na 5 let)
ANTIKONCEPČNÍ KROUŽEK Patří k nejnovějším antikoncepčním metodám. Antikoncepční kroužek uvedli na trh v USA v roce 2002. K dostání je i u nás. Do pochvy si ho vkládá uživatelka sama. Výhody:1 kroužek účinkuje 21 dní. Čtvrtý týden se kroužek vyjme a žena menstruuje. Minimálně ovlivňuje hmotnost uživatelky. Nevýhoda: ženy si ho zavádějí samy, některé mohou mít problém s manipulací a zavedením kroužku na správné místo. Cena: okolo 1 200 Kč, cena je za tři kusy, jeden se vkládá na 3 týdny.
PILULKA PO TOM (nouzová antikoncepce) Jestliže selhala antikoncepce, např. při roztrhnutí kondomu, měla jste nechráněný styk nebo jste byla znásilněná, je potřeba zajít za gynekologem nebo na pohotovost, kde vám předepíší tzv. nouzovou antikoncepci (Postinor, Escapelle). Jde o pohotovostní antikoncepci, která zabrání početí, jestliže se použije nejpozději do 72 hodin po pohlavním styku. Pozor: je určená jen pro příležitostné použití! Má sloužit jako první pomoc v nouzi. Bez obav z negativního vlivu na zdraví ji lze užít 2x do měsíce (první tabletku co nejdříve a druhou po 12 hodinách). Čím dříve se použije, tím je její účinnost vyšší. Cena: okolo 240 Kč.
Menstruace na objednávku Jen dvakrát do roka? Je to normální? Antikoncepcí třetí generace lze regulovat menstruační krvácení tak, jak si to ženy přejí. Výhoda: menstruovat můžete jen párkrát ročně. Fakt, že je nutné menstruovat 12x za rok, je už dávno překonaný mýtus. Současné poznatky moderní medicíny potvrzují, že oddálení menstruace o 2-3 měsíce, tedy krvácení jen 4x do roka, zdraví ženy nijak nepoškozuje. V některých zemích je regulování menstruačního cyklu velmi žádané, např. v Německu nebo v Rakousku chtějí ženy menstruovat jen 2-3x ročně. Vhodné pro tento režim jsou tzv. monofázické pilulky (např. Jeanine, Yadine, Yasminelle).

Související články