Jak zjistit příčinu neplodnosti
Při léčbě neplodnosti se lékaři na IVF klinikách nejprve snaží zjistit její příčinu. Proto je důležité, aby se na vstupní pohovor dostavil muž i žena. Lékař se optá na rodinnou i osobní anamnézu a pošle pár na vyšetření, které spočívá v rozboru krve a moči. U žen pak následuje gynekologické, hormonální a ultrazvukové vyšetření, díky kterým je možné určit kvalitu a dostatek vajíček, vyloučit onemocnění dělohy a vaječníků a další aspekty, které brání početí. U mužů je klíčový spermiogram, který monitoruje kvalitu, pohyblivost a množství spermií. Na základě výsledků pak lékař doporučí nejvhodnější léčbu.
Když dojde na umělé oplodnění
Plodnost ovlivňuje řada faktorů, a to nejen fyzických ale i psychických. Pokud nepomůže jejich léčba, další šancí na početí je umělé oplodnění (IVF). První krokem je hormonální (ovariální) stimulace, která spočívá v injekční aplikaci hormonů napomáhající dozrávání více vajíček a zlepšení jejich kvality. Čím více vajíček žena vyprodukuje, tím je větší šance na otěhotnění. Po hormonální stimulaci dochází k odběru vajíček. Ani jedné z procedur není potřeba mít strach, jedná se o bezbolestné zákroky. Odběr vajíček se provádí v celkové anestezii a trvá několik desítek minut. Po zákroku žena může během hodiny klidu na lůžku z IVF kliniky odejít.
Pokud spermiogram ukáže, že muž má dostatečně kvalitní spermie, dojde k jejich odběru ve stejnou chvíli jako k odběru vajíček. V ideálním případě se odběr provádí na klinice běžnou masturbací, ale sperma je za určitých podmínek možné na kliniku i doručit. V případě, že partnerovo spermie nejsou dostatečně kvalitní, lze využít sperma dárce. V obou případech pak po odběrech dochází k umělému oplodnění vajíček spermiemi ještě ten samý den. Po zhruba pěti dnech jsou pak embrya přenesena do dělohy nastávající maminky a stačí počkat 14 dní na dvě čárky na těhotenském testu.