Protože se pravidla pro návštěvy lékařů a další doporučení mnohokrát za dobu pandemie měnila, jsou naši pacienti často zmatení. Proto jsme s kolegy dali dohromady přehledné informace, které budeme aktualizovat podle momentální situace,“ vysvětluje praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
1. Kontaktujte lékaře
Telefonicky, e-mailem, jak jste zvyklí. Pokud praktika nemáte nebo je několik dní nedostupný, požádejte o pomoc svou zdravotní pojišťovnu. Jestli potřebujete vyšetření a váš praktik není dostupný, navštivte pohotovost. Vždy informujte předem, že máte příznaky možného covidu.
2. Objednejte se včas
Na vyšetření vás objedná praktik zpravidla tentýž den. Je ale lépe, aby o vás věděl předem, aby se předešlo sezení v čekárně a riziku nákazy ostatních.
3. Test na covid
Po předchozím objednání vás lékař otestuje přímo v ordinaci antigenním testem, podle možností ordinace provede případně výtěr na PCR test. Při zcela lehkých příznacích jako jsou rýma, škrábání v krku, se kterými byste ani běžně lékaře nevyhledávali, doporučujeme nechat se otestovat v odběrovém centru, nejlépe PCR testem. Výsledek a svůj další stav pak s praktickým lékařem konzultujte.
4. Informujte lékaře, že máte chronickou nemoc
Jestli trpíte chronickou chorobou, o které váš praktik dosud neví, nebo je u vás z jiného důvodu vyšší riziko těžšího průběhu onemocnění covid-19, lékaře o tom informujte a kontaktujte ho ihned po vzniku příznaků možné infekce. Možná pro vás bude vhodná léčba monoklonálními protilátkami. Nutné je provést test na covid.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.