Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Jak vidí vaši rodiče? Nezhoršuje jim šedý zákal zrak?

Řada starších lidí nedbá na preventivní prohlídky u očního lékaře. Přitom často špatně vidí a neřeší to. Pravidelná kontrola zraku ale dokáže odhalit rozvíjející se onemocnění.
18. prosince 2017 | 00:00
Prezentace klienta |

Babička a děda a možná i prababička a pradědeček vám hlídají děti, píší s nimi úkoly do školy, tráví s nimi volný čas. Představte si ale, že na děti špatně vidí. A možná si to ani sami neuvědomují! Na úkoly mžourají, děti při skotačení pozorují rozmazaně, a když ratolesti popoběhnou, vidí je jako v mlze. Příčinou může být šedý zákal.

Řada starších lidí nedbá na preventivní prohlídky u očního lékaře. Přitom často špatně vidí a neřeší to. Pravidelná kontrola zraku ale dokáže odhalit rozvíjející se onemocnění. „Každý člověk starší 40 let by měl absolvovat jednou za rok preventivní vyšetření, u seniorů to platí dvojnásob. Je u nich totiž vyšší pravděpodobnost, že jim vidění zhoršuje šedý zákal,“ radí primářka brněnské kliniky NeoVize, docentka Šárka Skorkovská.

Jak se šedý zákal projevuje? Jako zhoršené nebo zamlžené vidění, někdy popisované jako pohled přes igelit či záclonu. Jde o projev stárnutí očí a postihuje nejčastěji seniory ve věku nad 65 let. K rozvoji šedého zákalu může přispět i vyšší dioptrická vada, cukrovka nebo úraz oka.

Laser LenSx je podle výzkumů až desetkrát přesnější než manuální operace. Laser se navíc přizpůsobí na míru každému oku.
Autor: Neovize Group s.r.o.

Šedý zákal odstraní i laser

Na šedý zákal nepomohou žádné kapky ani silnější brýle. Léčba je jediná: bezbolestná operace. Zákrok je prováděn ambulantně, trvá asi 15 minut a už druhý den pacient na operované oko vidí. „Při operaci šedého zákalu se z oka odstraní zakalená čočka a nahradí se čočkou umělou. K tomu se používá skalpel anebo femtosekundový laser LenSx,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová a vyjmenovává výhody laseru: „Laser LenSx je podle výzkumů až desetkrát přesnější než manuální operace. Laser se navíc přizpůsobí na míru každému oku.“ Operaci šedého zákalu pomocí laseru LenSx nabízí oční kliniky DuoVize v Praze i NeoVize v Brně.

Současně s šedým zákalem se může pacient zbavit i dioptrií či astigmatismu. Seniorům se tak po operaci vrací zraková ostrost i vnímání barev a užívají si opět života. „Většina z pacientů nám na kontrole vypráví, jak jim zákrok zlepšil život a raduje se z nového zraku,“ říká primářka NeoVize, docentka Šárka Skorkovská. Operaci a vyšetření šedého zákalu hradí zdravotní pojišťovny.

Video se připravuje ...