Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

6 věcí, na které se vás snaží upozornit vaginální výtok!

 • 16. července 2017 | 06:00

  Přestože nejde o zrovna příjemné téma, je dobré mu věnovat pozornost. Vaginální výtok je naprosto normální věc, se kterou se setkala většina žen. Je důležité ho nebrat na lehkou váhu, protože se nám tělo snaží říct, že se uvnitř nás něco děje. Co všechno za ním může být? 

 • 1. Ovulace

  Autor: Shutterstock.com

  Dva až tři dny před ovulací se může objevit čistý výtok, který se podobá syrovému vaječnému bílku. Jde o tekutinu, která usnadňuje spermiím cestu k vajíčku. Pokud se snažíte otěhotnět, vězte, že je tento výtok signálem, že dochází k ovulaci.

 • 2. Menstruace

  Autor: Shutterstock.com

  Po ovulaci a produkci vajíček dochází k uvolňování hormonu progesteronu do krevního oběhu. To může zapříčinit silnější krémovitý výtok. Pokud je bez zápachu a nemáte pocity pálení nebo svědění, není důvod k obavám. Tyto tělesné projevy jsou během cyklu normální. 

 • 3. Těhotenství

  Autor: iStock

  Vaginální výtok může také znamenat těhotenství. Na začátku můžou být výtoky silnější. Cévní a vaginální stěny jsou měkčí a silnější výtok je chrání před infekcemi. Pokud tekutinu nedoprovázejí pocity svědění nebo není zabarvena krví, není důvod se obávat. 

 • 4. Stres

  Autor: Shutterstock.com

  Nezdravý životní styl, ale také hektický pracovní či osobní život můžou vést k různým psychickým a zdravotním problémům. Stres je hlavní příčinou hormonální nerovnováhy v těle, což může často vést k vaginálním výtokům vyžadujícím léčbu. 

 • 5. Infekce

  Autor: Shutterstock.com

  Pokud se setkáváte s výtokem, který je bílý, hrudkovitý a bez zápachu, pravděpodobně máte kvasinkovou infekci. Může se také objevovat svědění, pálení nebo bolest. Dalším důvodem může být také bakteriální vaginóza. Většinou se projevuje hnědým výtokem, který je doprovázen rybím zápachem a pocitem pálení. Vaginální výtok může být také ukazatelem pohlavní nemoci. Ve všech případech je nutné navštívit svého gynekologa. 

 • 6. Návštěva gynekologa

  Autor: Shutterstock.com

  Běžně se před a po menstruaci objevuje mírné špinění. Většinou jde o výtok hnědého zbarvení. Pokud však tento problém přetrvává, je důležité navštívit svého gynekologa. Může se jednat o vážnější onemocnění. 

Autor: Aneta Pařízková
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...