Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

Když máte vysoký tlak: Jaké jídlo vám ho skutečně sníží?

 • 30. června 2017 | 06:00

  Bolívá vás hlava, nespíte nebo se vám častěji spouští krev z nosu? To jsou jen některé z matoucích příznaků vysokého tlaku. A ten může za téměř polovinu předčasných úmrtí v populaci České republiky!

 • Jsme překyselení a ve stresu

  ...
  Autor: Shutterstock

  Podle východní medicíny patří k hlavním příčinám hypertenze dlouhodobě špatná životospráva, hodně škodí cukr, bílá mouka, smažené pokrmy a také stres. V organismu se pak vylučují hormony (hlavně adrenalin), které dlouhodobě poškozují tkáně – to následně způsobuje zrychlený tlak i tep. 

 • Pulsová diagnostika

  Autor: Shutterstock.com

  V alternativní terapii hypertenze se osvědčila pulsová diagnostika – na jejím základě doktor určí metabolický typ pacienta a podle toho zvolí strategii léčby. Základ je ale ve všech případech stejný, a to především změna jídelníčku, dostatek pohybu, odpočinku i spánku. Skvělé jsou i meditace, dýchací cviky, jóga a muzikoterapie. 

 • Ajurvédské procedury

  Autor: profimedia.cz

  Význam při úpravě tlaku mají i oblíbené ajurvédské procedury, například širodhara. Při ní lékař půl hodiny pomaličku rozlévá pacientovi po čele teplý olej s přídavkem léčivých bylin. Širodhara má i výrazný omlazovací efekt. 

 • Léčba jídlem

  Autor: iStock

  Je experimentálně dokázáno, že krevní tlak snižují chřest, česnek, cibule, celer nebo banány. Skvělé jsou i fenykl, oregano, bazalka, estragon a všechno, co podporuje krevní oběh, tedy zázvor, kajenský pepř nebo máta. Z bylin jsou dále vhodné hloh nebo kozlík lékařský. 

 • Ostrá je dobrá

  Autor: iStock.com


  Vysoký tlak nejčastěji trápí toho, kdo má pomalý metabolismus, miluje těžká mastná jídla a mívá potíže s nadváhou. Patříte sem? Vsaďte na bylinky svíravé až pálivé chuti. Takové jsou například kajenský pepř nebo směs koření se zázvorem a koriandrem, kterou seženete pod názvem trikatu.

  Další informace o vysokém krevním tlaku a jeho léčbě najdete v aktuálním čísle časopisu Blesk Zdraví, které je právě na stáncích:

  titulka blesk zdraví červenec
  Autor: Blesk Zdraví

Autor: red
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...