Markéta po transplantaci plic už zase lyžovala v Rakousku

8. června 2016 | 06:00

Markéta Máčová (32) trpěla od mládí cystickou fibrózou – nevyléčitelnou nemocí plic. Protože se její stav zhoršoval, lékaři ji zařadili na transplantační listinu. A mladá žena čekala, zda se objeví plíce, které by mohla dostat místo svých nemocných. 

Pacientka se z Českých Budějovic do Motola dostala ve chvíli, kdy se pro ni objevil vhodný dárce. Měla před sebou předoperační přípravu a čekání na transplantaci. Vše šlo nakonec rychleji, než si stačila trochu zdřímnout.

Celý příběh ukazuje naše FOTOGALERIE

Transplantace trvala bezmála osm hodin, skončila v šest hodin ráno. „U pacientů s cystickou fibrózou často v různém věkovém období dojde k selhání plicních funkcí v důsledku stále se opakujících plicních infekcí. Pak je u těchto pacientů jediným řešením, jak prodloužit život a zlepšit jeho kvalitu, transplantace plic,“ vysvětluje lékař Robert Lischke ze III. chirurgické kliniky.

Po zákroku byla pacientka převezena na ARO, kde byla v umělém spánku napojena na řízenou plicní ventilaci. Její stav se rychle lepšil, a tak mohla být přemístěna na JIP. Tam začala normálně jíst a také tam za ní mohl na návštěvu manžel.

Markéta Máčová pět hodin před transplantací
Markéta Máčová pět hodin před transplantací
Krátce poté ji už čekala rehabilitace. Začínala pomalou chůzí, později jízdou na rotopedu. Při procházce nemocnicí s profesorem Lischkem vystoupala celá tři patra bez zadýchání. „Rehabilitace je nesmírně důležitá a chůze do schodů je velmi účinná rehabilitace. Pacienty samozřejmě nesmíme přetěžovat, ale Markéta to zvládla snadno,“ chválí svou pacientku Lischke.

Kontrolní bronchoskopie dopadla dobře, s malou komplikací – s reakcí organismu – si lékaři poradili pomocí kortikoidů a pacientku nakonec propustili domů. „Markétě se daří dobře. Vím, že v zimě byla lyžovat v Rakousku, což hovoří za vše. Jsme s ní nadále v kontaktu, protože všichni pacienti po transplantaci jsou v naší trvalé péči a chodí na pravidelné kontroly,“ doplňuje profesor.

Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Další díl cyklu Nemocnice Motol uvidíte již ve čtvrtek 9. června ve 20.15 na Primě.

Autor: red
Diskuse ke článku
.
1080p 720p 360p
DesktopMobile