10 tajných tipů proti nachlazení. Co takhle výplach úst olejem? | Pro ženy | Blesk.cz

10 tajných tipů proti nachlazení. Co takhle výplach úst olejem?

 • Děláte vše pro to, aby byl váš imunitní systém co nejsilnější?
  7. října 2015 | 06:00

  Chcete se letos vyhnout nepříjemnému nachlazení, rýmě, kašli a chřipce? Vytáhněte proti nim silné zbraně: osvědčené recepty našich předků. Vyzkoušejte zelí, olej nebo třeba dýňová semínka.

 • Zelí a olej

  ...
  Zelí je vitaminová bomba! Snažte se ho jíst pravidelně. Skvěle chutná třeba k prejtu a jitrnici nebo ke kroupovému kubovi. „Velice příznivě působí na funkci trávicího traktu, obsahuje velké množství vlákniny, mnoho cenných vitaminů i fytoživin,“ uvádí specialista na výživu Martin Škába. Důležité je kysané zelí zalít trochou olivového oleje, aby se vám v něm rozpustily (a pak se lépe v těle vstřebaly) patřičné vitaminy.
 • Voda s citronem

  Voda s citronem
  To, že teplá voda s citronem je zvlášť na podzim a zimu skvělá pro tělo, asi víte. Zkusit můžete také trik na lepší vyprazdňování: vypijte jí nejdřív 1,5 dl, pak si udělejte několik rotací trupem, několik předklonů a několik dřepů (stačí pět). „Díky těmto pohybům a teplé vodě s citronem se zvýší peristaltika vašeho trávicího traktu, a podpoříte tak vylučování. Tyto cviky je nejlepší provádět mezi pátou a sedmou hodinou ranní a mezi sedmnáctou až devatenáctou hodinou večerní, kdy tlusté střevo pracuje nejvíc,“ radí odborník Martin Škába.
 • Česnek, tři minuty vařený

  Česnek je přírodní antibiotikum a pomůže vám předejít nepříjemnému nachlazení i řadě dalších nemocí.
  S příchodem chladnějších dnů je dobré zařadit do jídelníčku víc česneku a cibule. „Naši předkové je od září do jara konzumovali ve větší míře, protože obsahují velké množství vitaminů, látek povzbuzujících naši imunitu a zahřívajících tělo,“ uvádí terapeutka čínské medicíny Marta Tovtová. Tady je jeden vyzkoušený recept: rozkrojte cibuli na čtvrtiny, česnek trochu namačkejte a vše vložte do vroucí vody. Vařte přibližně 3 minuty, pak vodu slijte a nechte ji trochu zchladnout. Vývar se pak rovnou pije. Při rýmě pomáhá dát si ho trochu do nosu, odkud se pak díky sliznicím dostanou látky velmi rychle do krevního oběhu.
 • Grepové jadérko

  Grep
  Grepová jadérka jsou velmi silné přírodní antibiotikum podporující imunitu. Největší účinek mají 60% extrakty, které pomáhají likvidovat dlouhodobé záněty, plísně, viry a bakterie. Ráno nalačno stačí přidat 3 kapičky do 3 dl vody, při nachlazení pitnou kúru opakujte i 3x denně. Po ránu k tomu přidejte pohyb. Naši předkové měli mnohem víc fyzické aktivity – jejich střeva díky tomu mnohem lépe pracovala a nedocházelo k takové kumulaci toxických látek v nich. Proto je dobré začít den svižně – třeba chůzí do práce, tancem při ranním rádiu... Probudíte metabolismus a zrychlíte pohyb obsahu vašich střev, což je žádoucí.
 • Dýňová semínka

  ...
  Obsahují látky, které pomáhají ničit v těle parazity. Když si je přidáte na chleba s pomazánkou nebo třeba ráno do kaše, budete zdravější. V období, kdy kolem vás poletují bacily, zvyšte přísun na 2 lžíce důkladně rozžvýkaných semínek.
 • Sladké brambory a dýně

  Z dýně se dají navařit skvělá jídla, která budou chutnat celé rodině.
  Mají v sobě spoustu vitaminu A, který umí výrazně pomoct v odolnosti. Účinky vitaminu A zvýšíte, když budete konzumovat jídla bohatá také na zinek. Významným zdrojem zinku jsou plody moře, hovězí, vepřové i drůbeží maso, játra, vejce, mléko a mléčné výrobky. Z rostlinných zdrojů najdete zinek v celozrnných obilovinách, luštěninách, ořeších a semínkách. Tahle kombinace zajistí správné vstřebávání vitaminu.
 • Místo zubní pasty olej

  Oleje jsou skvělé pro vaši pleť, pokožku, vlasy, a dokonce vás zbaví bakterií!
  Tahle rada, která opravdu funguje, je pro odvážné. Ráno nalačno, ještě než si vyčistíte zuby, si dejte do úst lžíci extrapanenského olivového oleje. Nepolykejte ho, jen převalujte v ústech a nechte působit pár minut. Pak olej vyplivněte. Natáhne do sebe mnoho bakterií z ústní dutiny a zaktivuje imunitu. Nezapomeňte ale, že olej se nepolyká. Vždy ho vyplivněte!
 • Houby vtáhnou bacily

  Houby můžete sbírat, upravovat, jíst a dokonce mají i léčivé účinky.
  Proto se dříve hojně sbíraly do zásoby – obsahují totiž víc než 300 látek, které nastartují imunitu. Podporují produkci bílých krvinek (bojují proti infekcím), které jsou pak navíc mnohem agresivnější. Navíc houby umějí na sebe případné bacily navázat a pak je odvést z těla. Hlívu ústřičnou přidávejte do polévek, sušené houby do omáček… Houby shitake, maitake a reishi se řadí mezi největší „nadupance“ co do účinných látek.
 • Zapomeňte na sladké!

  Na sladké zapomeňte, pokud chcete být zdravý po celou zimu!
  „Pokud chcete nastartovat imunitu, není vhodné jíst sladké pokrmy ani pít sladké nápoje, natož hodně alkoholu. Nejenomže při trávení jednoduchých cukrů spotřebovává vaše tělo vitaminy, minerály a fytoživiny, ale navíc i zatěžujete slinivku břišní, zvětšujete si tukovou vrstvu, zaděláváte si na cukrovku II. typu a oslabujete imunitu,“ varuje Martin Škába.

Autor: bla
Diskuse ke článku
.