Začněte léčit křečové žíly! Co uhradí pojišťovna a co musíte zaplatit sami?
Cítíte se nejlépe s nohama na stole, protože jinak vás bolí nebo otékají? Je dost pravděpodobné, že trpíte na "křečáky" neboli máte chronické žilní onemocnění. Vyhledejte raději co nejdříve specializovaného lékaře a nechte se vyšetřit. Nebudete přeci čekat, až se vám na nohách vytvoří modrofialové pletence křečových žil!
Můžeme si za ně sami?
...Autor: Shutterstock.comSíla přitažlivosti funguje
Ke křečovým žilám má někdo více predispozicí.Autor: Shutterstock.comNásledně se rozvíjí zánět, který celou situaci dál zhoršuje. Přeruší se totiž i přívod a odvod krve drobnými cévkami do okolních tkání, tedy jejich zásobení živinami a kyslíkem. K otokům se tak postupně může přidat tmavé zbarvení kůže, ekzémy a v pokročilých případech i bércové vředy.
Kdy začít s léčbou?
Bolavým nohám ulevíte tím, když je dáte nahoru.Autor: Shutterstock.com„Pacient by měl snížit svou váhu, co nejčastěji zvedat končetiny do vyvýšené polohy, omezit dlouhodobé stání a sezení, sprchovat končetiny vlažnou nebo chladnější vodou a omezit pobyt v horku, tedy nadměrné slunění i saunování,“ vysvětluje doktor Vlachovský. Nezbytná je kompresivní léčba – to je ono lidmi neoblíbené, ale velmi účinné nošení stahujících punčoch.
Jaké jsou metody?
...Autor: ShutterstockZe zdravotního pojištění je hrazena klasická operace, kdy se odstraňuje celá nemocná žíla. Ostatní postupy si již musí každý zaplatit sám. Patří k nim sklerotizace, tedy uzavření křečové žíly zevnitř za použití speciální látky. Žílu lze uzavřít i tepelnými metodami, kdy se její stěna nepřímo zahřeje uvnitř laserem, radiofrekvenčním proudem nebo horkou párou. Nejnovější, zatím ne příliš rozšířené a také nejdražší jsou netepelné metody, například uzavření cévy za pomoci speciálního lepidla.