Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C

Umíte dýchat? Většina lidí to dělá špatně! Bolí je kvůli tomu hlava i břicho

 • Častou chybou, které se při dýchání dopouštíme, je otevírání úst. Používejme více nos!
  6. června 2015 | 06:00

  Většina z nás neumí pořádně a správně dýchat. Podle lékařů si tím zaděláváme na spoustu zdravotních potíží od bolestí hlavy až po špatné trávení. Přitom jde o tak zdánlivě banální věc. Jaké chyby tedy děláme při nádechu a výdechu nejčastěji?

 • Dýcháme povrchně

  Stres a únava může zhoršit naše dýchací zvyky.
  Autor: Shutterstock
  To je asi nejčastější problém. Povrchové dýchání, které se projevuje nejčastěji při stresu, totiž nedokáže organismus dostatečně nasytit kyslíkem, což rychle zvyšuje únavu, nervozitu, a navíc si tak oslabujeme imunitu. Jak důležité je dýchání zhluboka, o tom se rychle přesvědčíte, když máte například strach. Vyzkoušejte to. Stačí se pouhé dvě minuty pořádně nadechovat do břicha a pak zhluboka vydechovat. Strach tak rychle omezíte nebo vás úplně přejde. Navíc při rychlém, povrchním dýchání a povoleném břiše zatěžujete bederní část páteře a pak se divíte, že vás bolí záda.
 • Zavřít pusu

  ........
  Autor: Shutterstock.com
  Další velkou chybou je dýchat ústy místo nosem. Sliznice v nose totiž zachycuje velkou část nečistot ze vzduchu, včetně prachu i různých mikrobů. Zároveň vdechovaný vzduch zahřívá a zvlhčuje. Když lapáme po vzduchu ústy, tahle přirozená ochranná nosní bariéra odpadá, a tím se zvyšuje riziko nákazy bakteriemi, viry… Dále si tak vysušujeme sliznici v krku a nosohltanu, a ta je potom náchylnější k zánětům a rýmě… Prostě otevřená pusa je špatně.
 • Zvedáme ramena

  Při dýchání máme často ramena ve špatné poloze.
  Autor: Shutterstock.com
  Hodně z nás při nádechu příliš zvedá nahoru ramena. Po čase je z toho začne bolet v kříži. Ramena by se při nádechu neměla hýbat vůbec. Schválně se někdy podívejte do zrcadla, abyste viděli, že když jdou ramena při dýchání nahoru, není to jen nezdravé, ale navíc i dost legrační!
 • Zatahujeme břicho

  Při dýchání bychom neměli zatahovat břicho.
  Autor: Shutterstock.com
  Jistě, každá chceme vypadat co nejlépe, ale při dýchání bychom to dělat neměly. Proč? Bránice pak nemá dost prostoru na roztahování a je ztuhnutá. Hýbe se jednoduše příliš málo, a to může následně způsobovat především různé potíže s trávením. Kvůli zdravému dýchání je prostě lepší mít břicho trochu vypouklé. Možná si budeme připadat tlustější, ale zdravotní benefit by měl být pro nás důležitější.
 • Používáme příliš mnoho svalů

  Při dýchání stačí použít pouze některé svaly.
  Autor: Shutterstock.com
  Normální zdravé dýchání je proces, při kterém vůbec není potřeba používat prsní, krční a šíjové svaly. Přitom i tuhle chybu mimoděk často děláme. Tyto svalové skupiny bychom do dýchání měli zapojovat výhradně při větší fyzické námaze nebo tehdy, když se nám z nějakého důvodu dech výrazně zrychlí. Pak je „svalové dýchání“ dočasně v pořádku, než se zase dostaneme do klidu a běžného tělesného provozu.

   

   

Autor: rie
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...