Časté infekce močových cest? Může jít o rakovinu! Riziko mají hlavně kuřáci! | Pro ženy | Blesk.cz

Časté infekce močových cest? Může jít o rakovinu! Riziko mají hlavně kuřáci!

8. června 2015 | 06:00

Trpíte často infekčním onemocněním močových cest? Tak si dejte pozor, protože podle poslední studie můžou být opakující se problémy s infekcemi spojeny s rakovinou močového měchýře. Příznaky obou nemocí si jsou totiž velmi podobné.

Pozorovat na sobě příznaky rakoviny, pokud se vám někde neobjeví bulka, je v počátečních stadiích téměř nemožné. Jinak tomu není ani u karcinomu močového měchýře, který je stejně nebezpečný jak pro ženy, tak pro muže. Toto varování ale směřuje hlavně k ženám. U nich totiž bývají příznaky často zaměňovány za prosté záněty.

V nedávné době totiž provedl tým lékařů z univerzity ve Wisconsinu rozsáhlou studii, ve které došel k závěru, že může existovat spojitost mezi častými infekcemi močových cest a výskytem rakoviny močového měchýře. Lékaři totiž někdy podceňují možnost tohoto onemocnění.

Ženy v ohrožení

"Mnoho praktických lékařů, kteří vidí pacientku s příznaky infekce močových cest, nebere v úvahu, že by mohlo jít o rakovinu," varuje lékař Kyle Richards, vedoucí celého výzkumu. Příznaky karcinomního onemocnění totiž mohou být velmi podobné zánětům. Jsou to hlavně bolest v podbřišku a krev v moči. 

Studie se zúčastnilo 9236 mužů a 2896 žen, kterým během jednoho roku byly diagnostikovány zánět nebo krev v moči a kteří se poté museli potýkat s rakovinou. Přesné pojmenování nemoci pak trvá mnohem déle u žen než u mužů. Podle Richardse je to proto, že záněty jsou u něžného pohlaví poměrně běžné, a tak ne vždy lékaře napadne sledovat v tom něco vážnějšího.

Kouříte? Zvyšujete riziko až o polovinu

Pokud se tedy pacientovi často vrací infekce, měl by tomu věnovat větší pozornost, případně vyhledat i jiného lékaře, aby si udělal nezávislý názor. Při jakékoliv nejasnosti by doktor měl provést rozbor moči a ultrazvukové vyšetření, popřípadě rentgenové vyšetření za pomoci kontrastní látky, která má odhalit nepravidelnosti stěny močového měchýře.

.........

Samozřejmě opakující se infekce neznamenají vždy rakovinu. Mohou být způsobeny třeba nedůkladnou hygienou, nošením špatného prádla nebo špatným pitným režimem. Karcinomu lze předcházet zdravým životním stylem a neužíváním některých farmaceutik, která poškozují buňky stěny močového měchýře, které jsou pak náchylnější k onemocnění. 

Stejně jako u dalších nádorových onemocnění, může i na tomto mít svůj podíl kouření. „Kouření může za přibližně třetinu všech případů tohoto onemocnění u žen a více než polovinu všech případů u mužů,“ varuje profesor Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti.