Kate šla domů pár hodin po porodu. Šlo by to i v Česku?
Vévodkyně Kate brzy ráno porodila svou dceru, a navečer téhož dne už s ní stála ve dveřích porodnice, zamávala davům a odjela spolu s dítětem a manželem Williamem do Kensingtonského paláce. A není rozhodně jediná Britka, která šla domů po porodu takhle brzy. Jak to, že v Česku musíte zůstávat v porodnici obvykle 72 hodin – hrozí zdejším dětem v péči rodiny nějaké nebezpečí, které dokáže odvrátit pouze zdravotnický personál?
Proč mohla jít vévodkyně tak brzy domů?
Dobře, je pravděpodobné, že britská vévodkyně má – co se zdravotnické péče týče – úplně jiné možnosti než většina lidí. Nicméně na druhou stranu to podle toho, co o sobě ona a její muž prozradili médiím, nevypadá tak, že by je v Kensingtonském paláci, kam se vydali z porodnice, čekal tým lékařů. Spíše se zdá, že Kate domů jít chtěla, protože se tam cítí lépe než v nemocnici, kde přes všechnu snahu nemá dost soukromí, a ještě hrozí, že personál bude vynášet ven informace. A že šla domů ještě ten samý den proto, že v Británii je to prostě normální.
Jaká je obvyklá britská praxe? Šest hodin po porodu a dost
...Autor: Shutterstock.comKaždopádně vévodkyně není mezi matkami na ostrově žádnou výjimkou, protože ambulantní porody jsou tam vcelku běžné. "Novorozenec je po porodu ošetřen porodní asistentkou a zůstává na pokoji s matkou. Pokud je vše v pořádku, odcházejí matka i novorozenec po šesti hodinách domů. Ve Velké Británii funguje systém porodních asistentek, které následující den matku s dítětem navštíví v domácnosti a zkontrolují," popsala svou zkušenost lékařka Markéta Jeníčková, která se před časem zúčastnila stáže v nemocnici St. Mary´s Hospital Manchester.
Proč to v Česku jde až po třech dnech?
...Autor: Shutterstock.comČeská praxe je od ostrovní (a nejen od ní) hodně odlišná. Lékaři nadále doporučují, aby matky zůstávaly v porodnici s dětmi 72 hodin, a to i v případě, že se neobjeví žádné komplikace. Není však pravda, že se nedá odejít mnohem dříve – české zákony ambulantní porod umožňují, ale využívá ho minimum matek. Dalo by se říci, že i z toho důvodu, že porodnice ho zrovna o překot nenabízejí, spíše o něm mluví jako o něčem tak trochu rizikovém. A to navzdory tomu, že podle výzkumů se například kojení rozjíždí v domácím prostředí mnohem lépe.
Dá se někde rodit ambulantně?
...Autor: Shutterstock.comV Česku? Ano, v podstatě ve všech porodnicích. Jen nemůžete čekat, že vám to někde sami od sebe nabídnou, protože personál je většinou spíše proti, a mnohde dokonce mají tendenci matkám brzký odchod z porodnice rozmlouvat. I velké fakultní porodnice tak uvádějí, že za rok pár hodin po porodu odejde domů sotva deset žen z několika tisíc porodů. Lékaři to považují za důkaz toho, že ženy o něco podobného nemají zájem, ale mnohé z nich ani netuší, že to je možné a nejde o nějakou protizákonnou rebelii.
Porodní asistentky vs. lékaři
...Autor: Shutterstock.comA ještě jedna věc stojí v souvislosti s porodem vévodkyně za zmínku. Ačkoli se v Británii i jinde opakovaně psalo, který renomovaný porodník přivedl její novorozeně na svět, pravda je trochu jiná. Dítě na svět přivedla Kate a oporou jí byly porodní asistentky – tak, jak je to v Británii, a naštěstí čím dál častěji i v Česku, během hladce běžícího porodu běžné. Na svém blogu o mateřství na to upozornila i Britka Mary Newburn, která napsala, že porod vede "porodní bába – kvalifikovaný a zkušený odborník".