Vyléčí česnek zánět? Odhalte největší mýty o uších, které nejsou pravdivé! | Pro ženy | Blesk.cz

Vyléčí česnek zánět? Odhalte největší mýty o uších, které nejsou pravdivé!

 • Ne všechny rady našich babiček jsou pravdivé.
  13. prosince 2014 | 06:00

  Babské rady si předáváme z pokolení na pokolení, a třeba co se týče rýmy a nejrůznějších nachlazení, spolehlivě nám zabírají. Jak je to ale s dalšími lékařskými mýty, kterými se řídíme? Fungují všechny stejně zaručeně? Podívejte se, jak je to s těmi o uších a ušních nemocích.

  Píchání uší nemá vliv na studijní výsledky dětí.
  Píchání uší nemá vliv na studijní výsledky dětí.
  Autor: Profimedia.cz
 • Mýtus první: Na ušní infekce patří antibiotika

  Zdaleka není nutné, aby každá ušní infekce byla přeléčena antibiotiky. Pokud jste jinak zdraví a máte sluch v pořádku, není důvod, abyste užívali antibiotika, upozorňují odborníci. Časté braní antibiotik může vést k vytvoření rezistence vůči účinné látce a taky k alergickým reakcím. Nechte situaci na posouzení lékaře.
  http://prozeny.blesk.cz/kategorie/4745/domaci-lekar
  Jestliže máte zánět, avšak slyšíte normálně, je zbytečné používat antibiotika.
 • Mýtus druhý: Na bolest ucha platí česnek

  Traduje se, že při bolestech ucha vám pomůže, když do něj vložíte stroužek česneku. Na tohle si dávejte velký pozor. Česnek je agresivní a naopak může bolest ještě zhoršit. Dokonce by vám mohl způsobit zánět zevního zvukovodu a sluch by se vám podstatně zhoršil. Proto vám takový experiment nestojí za to.
  Pravidelná konzumace česneku funguje jako prevence vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu.
 • Mýtus třetí: Kosmetické tyčinky jsou praktické k hygieně uší

  I na tuhle radu raději zapomeňte, mohli byste si ucho a sluch výrazně poškodit. Uši jemně čistěte cípem látky, nikdy kosmetickými tyčinkami – ty totiž sahají moc hluboko. Za normálních okolností má ucho samočisticí schopnost, takže nečistoty se dopraví až do ústí zvukovodu a tam se jich zbavíte velice lehce.
  Hygienické tyčinky mohou poškodit uši, místo aby pomohly.
 • Mýtus čtvrtý: Když se dítěti často píchají uši, hůř prospívá ve škole

  Opravdu není rozdíl mezi školním prospěchem dětí, jimž se často píchaly uši, a těmi, které tuhle zkušenost nemají. Propíchnutí uší u dětí, které je dáváno do souvislosti se ztrátou sluchu, zbrzděním rozvoje řeči a schopnosti učení, je tedy skutečně pověrou.
  Píchání uší nemá vliv na studijní výsledky dětí.
 • Mýtus pátý: Kouření uchu nevadí

  Kouření je zabijákem samo o sobě, má negativní vliv na celé tělo a taky na ucho může působit škodlivě. Děti kuřáků jsou v 85 % náchylnější ke středoušním infekcím v porovnání s dětmi nekuřáků. Je to prosté – kam se jen podíváte, cigareta ubližuje. Proč by právě uši měly být výjimkou?
  Kouření může vést až k rakovině močového měchýře.

Autor: Zuzana Macková
Diskuse ke článku
.