Zářivý úsměv aneb 10 potravin, které vám dokonale vybělí zuby | Pro ženy | Blesk.cz

Zářivý úsměv aneb 10 potravin, které vám dokonale vybělí zuby

 • Bílé zuby nejsou zadarmo.
  29. června 2014 | 06:00

  I cesta ke krásnému úsměvu prochází žaludkem. Existují totiž potraviny, které v sobě obsahují přírodní bělicí složky – tak proč nespojit příjemné s užitečným? Přirozeně si vybělíte zuby, zatímco si budete pochutnávat na šťavnatém ovoci nebo oblíbené zelenině.

 • Jahody


  ...
  Jsou úžasnými přírodními běliči zubů. Obsahují totiž kyselinu jablečnou, která vám skvrny ze zubů bez problémů smaže.
  Náš tip: Pokud rozmačkané jahody smícháte s jedlou sodou, získáte zvlášť účinný domácí a přírodní přípravek na bělení zubů.
 • Pomeranče


  Citrusová dieta
  I tohle osvědčené ovoce obsahuje látky, které ve vyšších dávkách bělí zubní sklovinu. Navíc konzumace pomeranče zvyšuje produkci slin, které působí jako přirozený odstraňovač skvrn ze zubů.
  Náš tip: Než vyhodíte slupky, přiložte je nejdříve vnitřní stranou k zubům a pořádně je pomerančovou kůrou vydrhněte. Nakonec si ústa vypláchněte vodou.
 • Jablka


  Víte, že většina lidí jí jablko špatně?
  Kyselinu jablečnou, se kterou jsme se setkali už v jahodách, logicky najdete i v jablkách. Kromě toho, že se jablka díky ní podílí na bělení skvrn, také účinně odstraňují zbytky jídla a škodlivé bakterie.
 • Hrušky


  S hubnutím postavy typu hruška se ženy natrápí nejvíc.
  Přírodním peelingem pro zuby jsou vedle jablek i hrušky – jejich dužnina obsahuje sklerocyty, tvrdé buňky, které povrch zubu čistí jako tekutý písek. Podobně působí taky ořechy a semena.
 • Celer


  Celer je plný vitaminů skupiny B, prospívá kůži, rostou po něm krásně vlasy a nehty.
  Ze zeleniny se mezi prvními hlásí o slovo celer. Na bělení skvrn a barevných nejednotností ze zubů se podílí celulóza, která je jeho součástí.
 • Mrkev


  Mrkev je skvělá na oči i při zácpě.
  Je plná vitaminu A, který příznivě ovlivňuje zubní sklovinu. Stejně jako jablka navíc mrkev působí jako přirozený zubní kartáček a pomáhá odstraňovat zbytky jídla a bakterie z ústní dutiny.
 • Brokolice


  Hubněte díky správným potravinám. Jde to snadno.
  Taky kvítky brokolice drhnou povrch zubů a fungují tak trochu jako čištění zubů kartáčkem. Železo obsažené v brokolici zároveň pomáhá formovat pomyslnou bariéru, která chrání zubní sklovinu před poškozením.
 • Zelený čaj


  Vždy půl hodiny před každým jídlem vypijte jeden větší šálek zeleného čaje. Jeho účinek je zřejmý. Zasytí vás a povzbudí látkovou přeměnu.
  Obsahuje taniny, které brání vzniku skvrn tím, že nedovolí zhoubným bakteriím přilnout k povrchu zubů. Zelený čaj je tudíž taky prevencí nepříjemného dechu.
 • Kakao a kvalitní hořká čokoláda


  Mýtus o tom, že čokoláda způsobuje akné a špatnou pleť, je jeden z nejznámějších.
  Možná vás to překvapí, ale alkaloid teobromin z kakaa pomáhá posilovat sklovinu. To tedy znamená, že pomáhá zabránit vzniku skvrn. Ovšem pozor: u mléčné a bílé čokolády tohle neplatí.
 • Jedlá soda


  ...
  Jedlá soda je vlastně základ bělidel a soda je forma soli, takže současně působí obě látky jako jemný brousek, který vydrhne povrch zubů. Zubní pastě dejte proto občas pauzu a vyčistěte si zuby kartáčkem s jedlou sodou.
 • Náš tip


  Zapoměli jste si zubní kartáček? Nepanikařte, víme, čím si zuby vyčistíte.
  Zkuste jednoduchý recept. Smíchejte jedlou sodu a citronovou šťávu do lepkavé pasty. Tu pak použijte jako pastu na zuby a kartáčkem si chrup vyčistěte, počkejte minutu a ústa vypláchněte. Soda pomáhá odstranit skvrny z povrchu zubní skloviny, zatímco kyselina citronová v podobě citronové šťávy má pro změnu bělicí účinky.

  Ale pozor: Tato metoda, pokud ji budete používat příliš často (doporučuje se maximálně jednou týdně), může narušit citlivost zubů porušením zubní skloviny. Nepřekračujte proto dobu působení, tedy jednu minutu.

Autor: zum
Klíčová slova: zdraví, zuby, potraviny, bílé zuby
Diskuse ke článku
.